PWSZ_targi
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Golec” PiK premierowo ze Sceny Gadzickiego do sieci

Przez   /   13/01/2021  /   No Comments

Performatywne czytanie wierszowanej bajki duetu legnickich aktorów, dramatopisarzy i reżyserów Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (PiK) z piosenkami i barwnymi ilustracjami transmitowane będzie w sobotę 16 stycznia na żywo (streaming) i bezpłatnie na platformie wirtualnamodrzejewska.pl wprost ze Sceny Gadzickiego. Początek o godz. 16.00.

“Golec” PiK czyli… taka bajka… że ten ten tego …możesz być kim chcesz kolego!” to premiera live dla dzieci i dorosłych w formie dramatyzowanego czytania. Będzie można ją obejrzeć na ekranach komputerów i smartfonów wyłącznie w czasie rzeczywistym po wcześniejszym pobraniu bezpłatnego kodu dostępu do transmisji, który można pozyskać pod adresem https://wirtualnamodrzejewska.pl/.

Tytułowy bohater bajki, czyli Golec, nosi imię adekwatne do swojego wyglądu. Mało urodziwy golec piaskowy to bowiem niewielki i niemal ślepy kretoszczur żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej. Ma wyraźnie widoczną pomarszczoną różową skórę ponieważ niemal zupełnie pozbawiony jest owłosienia. Żyje głównie pod ziemią, w dużych koloniach przypominających trochę roje pszczół z podobnym jak u tych owadów podziałem ról w swojej społeczności.

- Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia. Trafia w końcu do szkoły i choć nie zawsze jego droga jest usłana różami, zdobywa przyjaciół i uznanie. Przy okazji dowiaduje się też, co to tolerancja, prawo do samodzielnego myślenia i stanowienia o sobie – tak treść i przesłanie bajki objaśniają jej autorzy.

Golec i Misza w trakcie swojej podróży odwiedzą m.in. Szopa, krawca, miłośnika haute couture, który przedkłada modę nad wygodę, kolonię pszczół wraz z nową królową, wyniosłą pszczółką Reginą. W szkole poznają zarówno nowych zwierzęcych (mrówki, myszy, nietoperz) przyjaciół, jak i gnębicieli. Jak to w bajkach bywa konfrontacja z tymi ostatnimi skończy się dobrze (“Świat pięknieje, świat się zmieni! Niech panuje wśród nas zgoda! Wolność, równość i swoboda! Żeby wola wolną była! A w różnorodności siła!”). Dzielny Golec odkryje swoje powołanie, Misza znajdzie miłość. Cały wierszowany tekst skrzy się słownym dowcipem i jest lekki jak piórko na wietrze.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. “Golec” czytanie performatywne w autorskiej reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK). Muzyka: Krzysztof Figurski, wykonanie Andrzej Olejnik z towarzyszeniem Małgorzaty Pauki i Katarzyny Dworak. Oprawa plastyczna: Aleksandra Listwan, opieka scenograficzna: Małgorzata Bulanda. Aktorzy: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak. Transmisja live ze Sceny Gadzickiego na wirtualnamodrzejewska.pl w sobotę 16 stycznia 2021. Początek o godz. 16.00.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ
RYC. ALEKSANDRA LISTWAN

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

justyna teodorczyk

Galeria Sztuki apeluje do ministra: Otwórzcie nas!

Read More →