Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Gaudium! Rektor PWSZ im. Witelona o ustawie Gowina

Przez   /   08/10/2018  /   No Comments

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy przedstawiciel Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał rektorowi Ryszardowi Pisarskiemu symboliczny czek na ponad 27 mln zł. To suma, jaka w formie państwowych obligacji trafi do uczelni na jej inwestycyjne potrzeby.

Prof. Ryszard Pisarski już na wstępie uroczystości zwrócił uwagę, że ten rok dla uczelni będzie szczególny z dwóch powodów. Jeden to stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugi to reforma Gowina, ustawa 2.0, Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zwana też Konstytucją dla Nauki. Zdaniem rektora PWSZ im Witelona, to ustawa fundamentalna dla przyszłości szkolnictwa wyższego, o trudnych dziś do przewidzenia skutkach. Ryszard Pisarski nie zawahał się jednak porównać jej do pierwszej adhortacji papieża Franciszka “Evangelii gaudium” i podsumować łacińskim słowem “gaudium” oznaczającym “radość”.

To może szokować w kontekście protestów, jakie przed kilkoma miesiącami budziła w środowisku akademickim ustawa Gowina. Widziano w niej wówczas zagrożenie dla autonomii szkół wyższych, m.in ze względu na sposób powoływania rady uczelnianej (na dziewięć osób pięć to będą nominanci spoza uczelni, ze świata biznesu, albo polityki). Rada będzie powoływać rektorów, co w praktyce oznacza możliwość wpływania przez biznes lub polityków na funkcjonowanie uczelni.

Na osłodę do Legnicy trafił rządowy czek na 27 mln złotych dla PWSZ im Witelona.

W roku akademickim 2017/2018 w legnickiej uczelni funkcjonowały 3 wydziały (Wydział Nauk Społecznych i Matematycznych, Wydział Nauk Technicznych i Ekonomicznych, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej), kształcące 2.721 studentów na 16 kierunkach. 740 studentów uzyskało status absolwenta PWSZ im. Witelona. W trakcie rekrutacji przyjęto na pierwszy rok 1021 kandydatów. Najlepsi reprezentowali swój rocznik podczas immatrykulacji. W sumie w roku szkolnym 2018/2019 w PWSZ im Witelona w Legnicy studiować będzie 2.842 studentów.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień dla pracowników uczelni, jej przyjaciół i studentów.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Prezydent apeluje o szeroki udział w wyborach

W niedzielę wybory. Prezydent Legnicy apeluje o frekwencję

Read More →