schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Galeria Ring poleca “Sztukę uśmiechu i refleksji”

Przez   /   23/07/2020  /   No Comments

„Sztuka uśmiechu i refleksji” – ekspozycja rysunków Alego Miraee – zostaje przedłużona. Można będzie ją odwiedzać aż do 16 sierpnia, w Galerii Ring.


- Nie zapominajmy, że jest to wystawa satyrykonowa, więc skoro jest możliwość, by jeszcze dłużej towarzyszyła innym festiwalowym prezentacjom w Muzeum Miedzi, galerii Satyrykon i Teatrze Modrzejewskiej (hol starego Ratusza), to chętnie na to przystajemy – komentuje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy. Warunki ku temu są – z powodu spowodowanego pandemią spowolnienia i zamrożenia także w kulturze Galeria Sztuki, jak wszystkie instytucje kultury, musiała brutalnie zweryfikować własne plany wystawiennicze i zrezygnować z wielu zaplanowanych na ten rok propozycji. Skorzystają na tym fani Satyrykonu – wystawę rysunków, które są „lekiem na całe zło”, będzie można oglądać kilka tygodni dłużej. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na odbycie się wernisażu, organizatorzy wydarzenia – Legnickie Centrum Kultury i Fundacja Satyrykon – przygotowali specjalny film z oprowadzaniem po wystawie, w którym możemy posłuchać także wypowiedzi samego artysty:
https://www.facebook.com/SatyrykonLegnica/videos/3977298995645742/

W swojej satyrycznej twórczości Ali Miraee posługuje się żartem sytuacyjnym, jednak nie ucieka od tematów trudnych i poważnych. Irański mistrz karykatury z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru oraz wyczuciem absurdu komentuje społeczno-polityczną rzeczywistość. Sięga po tematykę religijną, ekologiczną, społeczną – dostarczając powodów zarówno do tytułowego „uśmiechu”, jak i „refleksji”.
Ekspozycja odbywa się w ramach festiwalu Satyrykon – jednej z najbardziej znanych i prestiżowych imprez tego typu na świecie. Miraee był laureatem nagrody Grand Prix Satyrykonu w 2019 roku – w tym roku zaś zasiadał w jury konkursu. W ramach Satyrykonu – poza konkursem – rok rocznie odbywają się również wystawy najwybitniejszych przedstawicieli sztuki satyrycznej.
Ali Miraee urodził się 18 lipca 1979 r. w Teheranie. Ukończył studia magisterskie z zakresu wzornictwa przemysłowego. Swoją karierę w komiksach rozpoczął jako nastolatek. Od samego początku szlifował swój osobisty styl, ujawniając humorystyczny pogląd na bardzo poważne i abstrakcyjne kwestie, takie jak śmierć, religia, wolność i dyktatura. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana w konkursach na całym świecie – w kategoriach takich jak karykatura, czarny humor, czy komiksy polityczne.
Przypominamy, że sale wystawiennicze są obecnie czynne od czwartku do soboty w godz. 14.00-18.00, a w niedziele – w godz. 12.00-18.00. Ekspozycja udostępniona jest, jak zawsze, bezpłatnie.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

RYC. ALI MIRAEE/ ZE ZBIORÓW SATYRYKONU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 287 dni temu dnia 23/07/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 23, 2020 @ 9:04 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

image007

Legnicki teatr wraca do gry. Co pokaże w maju?

Read More →