Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Europejczycy zjechali się do Złotoryi na rozmowy o Unii

Przez   /   25/04/2019  /   No Comments

Stowarzyszenie Nasze Rio podejmuje w Złotoryi partnerów z projektu “Europe on a Doorstep” – młodych ludzi z Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Łotwy, Macedonii, Serbii i Rumunii. Goście zwiedzają miasto i okolicę, uczą się płukać złoto, ale przede wszystkim rozmawiają o wspólnej Europie.

Projekt “Europe on a Doorstep” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (w ramach programu “Europa dla Obywateli – Europe for Citzens”). Jego ostatecznym adresatem są młodzi mieszkańcy Europy, którzy nie uczą się ani nie pracują, nie podejmują aktywności i z tego powodu są potencjalnie zagrożeni ryzykiem populizmu albo ekstremizmu. Ratunkiem może być wymiana doświadczeń, zwiększanie świadomości europejskiej, działania integracyjne, itd. Szczególnie cenne są wszelkie inicjatywy, które służą zwiększenie udziału obywateli w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Mając to na uwadze, w Złotoryi zastanawiano się wspólnie, jakie są plusy i minusy Unii Europejskiej. Padło pytanie, dlaczego warto brać udział w eurowyborach lub (alternatywnie) dlaczego nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Rozdawana uczestnikom spotkania nalepka “tymrazemglosuje.eu” (odsyłająca do strony internetowej z informacjami o wyborach do Parlamentu Europejskiego) mogła uchodzić za podsumowanie dyskusji. Na zaproszenie Barbary Zwierzyńskiej-Doskocz, prezes Naszego Rio, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych pokoleń, w tym sąsiedzi z Klubu Seniora.

Projekt koordynuje organizacja Municipality of Vila Boa do Bispo  z Portugalii, ale uczestniczą w nim również Institute for social integration (Sofia, Bulgaria), Municipality of Legrad (Legrad, Chorwacja), Civil Education & Training Platform – Hellas (Trikala, Grecja), Municipality of Asti (Asti, Włochy), Daugavpils City Council (Daugavpils, Łotwa), Municipality of Bitola (Bitola, Macedonia), CET Platform (Belgrad, Serbia), Super Youth (Rumunia). Oraz złotoryjskie Stowarzyszenie Nasze Rio. W planach są spotkanie w Grecji, wizyta studyjna na Łotwie, konferencja w Belgradzie i podsumowanie projektu w Macedonii.

Goście Naszego Rio przebywają w Złotoryi od wtorku. Jutro wracają do swoich domów.

- Zobaczyliście Złotoryję w najpiękniejszej, wiosennej odsłonie – mówił burmistrz Robert Pawłowski. – Mam nadzieję, że wywieziecie stąd miłe wspomnienia o naszym mieście, ale też o naszym kraju. W sumie mam pewność, że jesteście w  najlepszych rękach, pod opieką Stowarzyszenia Nasze Rio i jego szefowej Barbary Zwierzyńskiej.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 516 dni temu dnia 25/04/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 25, 2019 @ 3:42 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rabczenko-2-1024x681

Wojewoda chce usunąć z rady miasta Jarosława Rabczenkę?

Read More →