helios
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Dzień Flagi! Legniczanie zobaczą to, co kiedyś Piłsudski

Przez   /   30/04/2018  /   No Comments

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej Majówki w Legnicy będzie Dzień Flagi, czyli 2 maja. Legnickie Centrum Kultury przygotowało na ten świąteczny dzień ciekawe atrakcje.

Poza tradycyjnym rozwijaniem przez mieszkańców 300 – metrowej flagi i korowodem, w Rynku odbędzie się m.in. projekcja unikatowego filmu – najstarszej ekranizacji “Pana Tadeusza”, która była największą produkcją polskiej kinematografii okresu międzywojennego.
Uroczysta premiera filmu odbyła się w 1928 r. w Warszawie. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Józef Piłsudski i ówczesny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki.
Co ciekawe – film zaginął w czasie wojny. W latach 50. ub. wieku odnaleziono jego fragmenty, o łącznej długości 42 minut. W 2006 r. we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować sporą część filmu. A ponieważ jest niemy, legniczanie będą mieli wyjątkową okazję obejrzenia go z muzyką na żywo, którą wykona współczesny kompozytor muzyki do tego obrazu, znakomity muzykolog i performer Marcin Pukaluk.
- Serdecznie zapraszamy legniczan do wzięcia udziału we wspólnym świętowaniu Dnia Flagi, by razem przeżyć ciekawe emocje i poczuć sens tego święta – mówi Justyna Teodorczyk, zastępca dyrektora Legnickiego Centrum Kultury. – Rozpoczynamy o godz. 15.00 warsztatami dla dzieci “Moja flaga”, które odbędą się w Galerii Satyrykon. Na godz. 17.00 zaplanowany jest w Rynku happening “Nasza biało – czerwona”, podczas którego legniczanie wspólnie rozwiną flagę. Każdego roku jest ona wydłużana o 50 metrów i w tym roku będzie miała już 300 metrów! Po rozwinięciu flagi wyruszy korowód, który ubarwią m.in. Dziecięco – Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta, artyści Teatru Avatar oraz tancerze. Po korowodzie tancerze zaproszą legniczan do wspólnego zatańczenia poloneza, który poprowadzą do miejsca między Galerią Satyrykon i Galerią Ring, gdzie odbędzie się projekcja najstarszej wersji naszej epopei narodowej, czyli “Pana Tadeusza” – zapowiada Justyna Teodorczyk.

Będą także inne atrakcje. Zapraszamy!

Program całej legnickiej Majówki 2018 znajdziecie TUTAJ

EGO/ LCK

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Syreny zawyły pod legnickim ratuszem. To protest

Read More →