schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dyrektor szkoły detektywów oskarżony o oszustwo

Przez   /   12/02/2021  /   No Comments

Legnicka Prokuratura Rejonowa oskarżyła Mariusza K., że jako dyrektor Policealnej Szkoły Detektywów i Pracowników Ochrony w Legnicy doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Gminę Miejską Legnica w kwocie łącznej 898 tysięcy złotych. O sprawie szeroko informuje dziś Andrzej Andrzejewski na antenie Radia Wrocław.

 

Akt oskarżenia obejmuje lata 2014-2016. Według wyliczeń prokuratury, Mariusz K. przekazując Urzędowi Miasta w Legnicy nieprawdziwe dane na temat ilości uczniów i słuchaczy wyłudził z magistratu 898 tysięcy złotych.

Śledztwo było pokłosiem kontroli przeprowadzonej przez Urząd Miasta w Legnicy, która wykazała nieprawidłowości w pobieraniu subwencji oświatowej. Prokuratura przesłuchała około 700 osób. W rozmowie z Andrzejem Andrzejewskim prokurator rejonowy Radosław Wrębiak na potwierdzenie zarzutów przywołuje zeznania około 290 świadków. Ich nazwiska figurowały na liście uczniów, na podstawie których Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony występowała o pieniądze od samorządów. 172 rzekomych uczniów PSDiPO w Legnicy nie znało w ogóle takiej szkoły, nie składało do niej podania, nie uczęszczało na zajęcia lub uczęszczało tylko w pierwszym semestrze. 118 uczniów potwierdziło, że uczyli się w PSDiPO, ale w innym oddziale, w innym mieście, na innym kierunku. Część przesłuchanych zeznała, że w zajęciach uczestniczyli zdalnie.

- Wszystkie te okoliczności wykluczają uzyskanie dotacji – stwierdza w Radiu Wrocław Radosław Wrębiak, szef Prokuratury Rejonowej w Legnicy.

Mariusz K. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Jego wyjaśnienia stoją w sprzeczności z ustaleniami prokuratury.  Za wyłudzenie prawie 900 tys. zł Mariuszowi K. grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Rejonowa w Legnicy sprawdza prawidłowość pobierania subwencji oświatowych w latach 2010-2013 oraz 2017-2019. Bada też, czy do podobnego oszustwa nie uciekały się inne niepubliczne szkoły.

To nie pierwsza taka sprawa w Legnicy. W 2016 roku tutejsza Prokuratura Rejonowa oskarżyła Agnieszkę M., że prowadząc policealną szkołę kosmetyczną wyłudziła od Urzędu Miasta w Legnicy 213 tysięcy złotych dotacji, zawyżając liczbę słuchaczy.

FOT. PIXABAY.COM (zdjęcie ilustracyjne)

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Kto będzie wybierał dyrektora Teatru Modrzejewskiej?

Read More →