PWSZ Prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Duda broni pielęgniarki ze Złotoryi pod Centrum Dializa

Przez   /   18/04/2018  /   No Comments

- Jeśli ktoś zadziera z Solidarnością, to marnie skończy – mówił dziś Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, podczas związkowego protestu w obronie Sławy Kolano – zwolnionej dyscyplinarnie pielęgniarki i szefowej związku w złotoryjskim szpitalu. W Sosnowcu pod siedzibą spółki Centrum Dializa ogłosił szereg działań przeciwko przedsiębiorcy, który dzierżawi od starostwa szpital w Złotoryi.

 

Piotr Duda zapowiedział, że zgodnie ze stanowiskiem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, jutro zostanie złożone w prokuraturze powiadomienie o notorycznym łamaniu praw pracowniczych i związkowych w szpitalu w Złotoryi i innych szpitalach prowadzonych przez spółki Jacka Nowakowskiego. Jutro też Duda wyśle pismo do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o objęcie specjalnym nadzorem tego śledztwa. Ponadto zwróci się do Andrzeja Jacyny, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, o kompleksową kontrolę we wszystkich szpitalach, jakie dzierżawi spółka Centrum Dializa i inne firmy Nowakowskiego. Solidarność poprosi o dokładne skontrolowanie ich również przez Państwową Inspekcję Pracy.

- Zwrócę się do Rzecznika Praw Pacjenta, żeby ta firma nigdzie nie znalazła swojego miejsca i nie prowadziła w naszym kraju działalności gospodarczej – grzmiał otoczony przez związkowców Piotr Duda, podczas protestu pod siedzibą Centru Dializa w Sosnowcu.

Solidarność idzie na wojnę z Jackiem Nowakowskim mając na swoich sztandarach Sławę Kolano – pielęgniarkę, szefową organizacji związkowej w złotoryjskim szpitalu powiatowym. Kolano została pod koniec marca zwolniona dyscyplinarnie z pracy po wywiadzie, jakiego udzieliła Radiu Wrocław. Skarżyła się w nim na zagrażające bezpieczeństwu personelu i pacjentów braki w obsadzie dyżurów. Opowiedziała m.in. o sytuacji, gdy 40 pacjentami przebywającymi na oddziale wewnętrznym musiała zajmować się jedna pielęgniarka. Spółka, która dzierżawi szpital od starostwa, uznała to za znieważenie. Dyrektor szpitala skierowała doniesienie do prokuratury i wręczyła pielęgniarce dyscyplinarne zwolnienie z pracy, choć Sława Kolano ma 1,5 roku do emerytury i jako szefowa Solidarności w szpitalu podlega związkowej ochronie. NSZZ Solidarność Region Zagłębie Związkowe natychmiast powiadomił Prokuraturę Okręgową w Legnicy o złamaniu praw pracowniczych i związkowych przed dyrekcję placówki.

- Solidarność powstała 38 lat temu, żeby mówić prawdę. Pani Sława Kolano , odpowiadając na pytania dziennikarzy, świadczyła prawdę. Opisała faktyczny stan szpitala w Złotoryi – przekonywał pod bramą Centrum Dializa Bogdan Orłowski, szef Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność w Legnicy.

- Będziemy na każdym poziomie walczyć o to, aby ta firma faktycznie nie zrobiła już nigdy krzywdy przede wszystkim pacjentom, ale także pracownikom – mówił dziś Piotr Duda. Nie ukrywał celu, jaki ma Solidarność. Chce, by po serii kompleksowych kontroli nie było w Polsce ani jednego szpitala, gdzie spółki Jacka Nowakowskiego mogłyby kontynuować działalność. – Mam wielki żal do starostów powiatowych, że po to, aby pozbyć się problemu, oddają szpitale firmie, która nie przedstawia żadnych standardów, jeśli chodzi o prawa pracownicze, prawa związkowe, prawo pacjenta.

Witold Jajszczok, rzecznik spółki Centrum Dializa, odmówił nam komentarza.

- Nie znam wypowiedzi pana przewodniczącego. Musiałbym się najpierw z nimi zapoznać – zastrzegał.

Od Lidii Tkaczyszym, rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Legnicy, wiemy, że Prokuratura Rejonowa w Złotoryi przekazała miejscowej policji do prowadzenia sprawę ewentualnego znieważenia szpitala przez Sławę Kolano. Zawiadomienie Solidarności Prokuratura Okręgowa w Legnicy przekierowała do Prokuratury Rejonowej w Złotoryi. Jutro będziemy znali na ten temat więcej szczegółów.

Sława Kolano w domu czeka na działania śledczych. Do tej pory nikt nie wzywał jej do złożenia zeznań.

“Nie odpuścimy tej sprawy” – głosi okładka Tygodnika Solidarność z wielkim portretem Sławy Kolano w pielęgniarskim czepku.

FOT. TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 650 dni temu dnia 18/04/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 18, 2018 @ 8:05 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Samorządy razem

Zagłębie Miedziowe idzie blokiem po unijną kasę

Read More →