PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Długi weekend za miastem? Wyjedź po przygodę

Przez   /   29/04/2017  /   No Comments

“Orły w Bolkenhein” – widowisko historyczne z udziałem zabytkowych pojazdów, rekonstruktorów, pirotechników na Rynku w Bolkowie. Święto Flagi w przeuroczych Radzimowicach. Piknik rycerski i ludowe śpiewanie na zamku w Grodźcu. Warsztaty rodzinne w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. Jest wiele powodów, by w długi majowy weekend wyjechać za miasto.

Zamek Grodziec – jedna z najbardziej klimatycznych warowni w Polsce – zaprasza od soboty na majówkę, podczas której szczęk mieczy i świst strzał z łuków będzie się mieszał ze śpiewem. Kasztelan oddaje ustawioną na dziedzińcu scenę we władanie muzykom ludowym z całego Dolnego Śląska. W ciągu pięciu dni będzie można posłuchać zespołów: Polanki, Michalanki, Złota Leszczyna, Lasowiczanie, Jarzębina, Swojacy, Podgrodzianki, Koniczynki, Czaplanki, Skauci, Habry, Radośni, Fujijamki, Macierzanka, Pogoda Ducha, Izerskie Bogdanki, Kapela Smolniczanie oraz Kapela Ludowa Jana Boduszki.  Występy zaczynają się codziennie od godz. 13 (wyjątek to sobota – godz. 14). W poniedziałek 1 maja będą dominować średniowieczne klimaty, bo rycerze planują na Grodźcu swój piknik. Zagrają wówczas formacja Obierak i Zespół Muzyki Dawnej z Czech. Przez cały długi weekend będzie można zwiedzać zamek z przewodnikiem lub poćwiczyć strzelanie z łuku do tarczy. Nadarzy się niejedna okazja, by zakochać się w kresowej kuchni, regionalnych modach i piwach, poza karczmą będą bowiem kusić stoiska z regionalnymi produktami. Bilety wstępu kosztują  .10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).

Do Bolkowa 1 maja zawita Rajd Arado – największa impreza militarna o charakterze historyczno-edukacyjnym w Polsce.  ”To setki rekonstruktorów, dziesiątki epokowych pojazdów pancernych, tysiące sztuk amunicji, zaawansowana pirotechnika, samoloty, spadochroniarze oraz przede wszystkim fascynująca lekcja historii.” – chwalą się organizatorzy. Cały ten arsenał będzie można oglądać w poniedziałek od godz 10. na bolkowskim Rynku. O godz. 12.30 odbędzie się widowisko historyczne “Orły w Bolkenhein”. Wstęp bezpłatny.

Radzimowice to idealne miejsce dla tych, którzy po hucznej rekonstrukcji zatęsknią za wiejską sielanką, ciszą i spokojem. Położona urokliwie, na szczycie Starej Góry, wioska zaprasza 2 maja na Święto Flagi. Miejscowość jest niezwykła nie tylko dlatego, że przy domach stoją maszty, na które mieszkańcy wciągają własne, “domowe”, zaprojektowane i wykonane przez siebie flagi we wszystkich kolorach tęczy, ale o tym warto przekonać się samemu, na miejscu. O godz. 10 zaplanowano mszę świętą, a potem poczęstunek chlebem i winem na Tarasie Słońca, wykład T. Prusa-Mrozińskiego o sztandarach i flagach, koncert zespołu Ar-Po-De. Organizatorzy zachęcają, by zjawić się w Radzimowicach z własnymi flagami na drzewcach – każda rodzina, wieś, gmina może zaprojektować inną. Najpiękniejsze zostaną nagrodzone. Wstęp bezpłatny.

Naszą listę miejsc godnych polecenia na majówkę za miasto zamyka Dobków z fantastyczną Sudecką Zagrodą Edukacyjną, gdzie frajdę poczują i dzieci, i dorośli. W dniach od 29 kwietnia do 7 maja odbywać się w niej będą otwarte warsztaty dla rodzin. Będzie można ulepić i wypalić kubek z gliny, poeksperymentować w geologicznym laboratorium, odwiedzić prawdziwą wiejską zagrodę pełną zwierząt, nauczyć się filcować wełnę, pospacerować po okolicy w poszukiwaniu minerałów, poznać sekrety sztuki czerpania papieru, uczestniczyć w pokazie grawerowania szkła, przyjrzeć się bliżej elektrowni wodnej itd. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc, bo liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona! Szczegółowy program i dane kontaktowej TUTAJ.  Warsztaty są płatne.

FOT. SUDECKA ZAGRODA EDUKACYJNA, RAJD ARDO, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

meeting-2810541_1280

Rajd oldtimerów z Jawora na Rozewie. Dla zuchwałych

Read More →