Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Czy przez fałszerza kilkaset osób straci prawo jazdy?

Przez   /   30/09/2013  /   No Comments

Niezłego bigosu narobił Piotr O. – właściciel złotoryjskiej szkoły jazdy. Osobom, które nie miały czasu chodzić na kursy lub nie chciały poddać się badaniom medycznym, sam wystawiał stosowne zaświadczenia, korzystając z zestawu lewych pieczątek. Wpadł, został skazany, a teraz urzędnicy zastanawiają się, jak potraktować kilkuset kierowców, którym pomógł w uzyskaniu uprawnień.

Z usług Piotra O. korzystało bardzo wielu zawodowych kierowców. W ich przypadku utrata prawa jazdy jest równoznaczna z utratą pracy. Bo po co w firmie kierowca, który nie może usiąść za kółkiem?

Starostwo Powiatowe w Złotoryi ma już ustalonych około dwieście pięćdziesiąt osób, które uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami w oparciu o dokumenty sfałszowane przez Piotra O. To jednak czubek góry lodowej. Starosta Józef Sudoł mówi, że problem może dotyczyć w sumie około pięciuset mieszkańców powiatu złotoryjskiego. I Bóg wie ilu klientów złotoryjanina z ościennych powiatów.

Według prokurator Liliany Łukasiewicz, rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Legnicy,  Piotr O. wystawił 915 różnych dokumentów. Czy uzyskanie na ich podstawie uprawnienia do kierowania pojazdami muszą zostać anulowane?

- To starostwa powiatowe będą wydawać decyzje administracyjne w tej sprawie – mówi Liliana Łukasiewicz.

- My podjęliśmy decyzję, że nie będziemy automatycznie zabierać wszystkim uprawnień – mówi złotoryjski wicestarosta Józef Sudoł. – Wszczynamy jednak postępowania administracyjne i od ich wyniku będzie zależeć, czy konkretny kierowca zachowa prawo jazdy, czy nie. Zdajemy sobie sprawę, że byli ludzie, którzy z premedytacją kupowali sobie u Piotra O. fałszywe dokumenty. W ich wypadku będziemy cofać uprawnienia. Będą musieli udać się na kurs i ukończyć szkolenie dla właściwej kategorii.

Pobłażać oszustom nie zamierza prokurator, który już oskarżył 40 osób o to, że przystępując do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego posłużyły się lewymi zaświadczeniami.

Wśród oskarżonych jest 6 zawodowych kierowców, którym Piotr O. wystawił świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowców. Zgodnie z prawem, taki dokument przysługuje po odbyciu kilkutygodniowego kursu. Piotr O. szkoleniem sobie głowy nie zawracał. Nawet nie miał do niego uprawnień. Za to można było u niego za kilkaset złotych kupić potrzebny papier.

Piotr O. już nie pracuje jako instruktor ani nie prowadzi szkoły jazdy. Sąd skazał go na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 lat oraz kilkanaście tysiecy złotych grzywny.

Więcej o zatrzymaniu Piotra O. TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2373 dni temu dnia 30/09/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 2, 2013 @ 7:34 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →