schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

W KGHM dojrzewa myśl, by wycofać się z Sierra Gorda?

Przez   /   31/08/2018  /   No Comments

“Krążyły plotki, że zamierzacie się wycofywać z projektu Sierra Gorda. Czy to prawda, czy są takie plany?” – spytał akcjonariusz Janusza Krystosiaka, dyrektora departamentu relacji inwestorskich w KGHM Polska Miedź. Zamiast zdecydowanego dementi, Krystosiak odpowiedział, że trwa analiza.

Portal StrefaInwestorow.pl przeprowadził dziś czata internetowego z szefem departamentu relacji inwestorskich w KGHM. Uparcie powracały pytania o inwestycję w Chile. Dyrektor Janusz Krystosiak informował, że spółka realizuje w Sierra Gorda program usuwania “wąskich gardeł”, co ma zwiększyć efektywność funkcjonowania kopalni i maksymalnie wykorzystać jej infrastrukturę. Podkreślał, że rośnie produkcja molibdenu. Ale na pytanie, czy Sierra Gorda osiągnęła rentowność, Janusz Krystosiak nie odpowiedział wprost.

- Wyniki Sierra Gorda są coraz lepsze, dążymy do osiągnięcia pełnych zdolności przerobowych zakładu – mówił. – Dążymy również do zwiększenia średniego dziennego przerobu rudy z obecnego poziomu 110 tys. ton do około 130 tys. ton, a w rezultacie zwiększenia produkcji miedzi w najbliższych latach, tym samym zwiększenia przychodów.

Dyrektor zaprzeczył, że partner KGHM – japoński koncern Sumitomo – chce wyjść z Chile.

- Nie ma takich planów – powiedział.

W kwestii polskiej obecności w Sierra Gorda nie był już jednak tak stanowczy. Nie zdementował plotek, że KGHM rozważa wycofanie się z tej inwestycji.

- KGHM koncentruje się obecnie na optymalizacji i sprawności procesów produkcyjnych w funkcjonujących kopalniach – odpowiedział Janusz Krystosiak akcjonariuszowi domagającemu się potwierdzenia plotek albo dementi. – Zgodnie z zapowiedziami pana prezesa Marcina Chludzińskiego, do końca tego roku przeprowadzony zostanie przegląd inicjatyw strategicznych, w które zaangażowana jest grupa. Decyzje dotyczące kierunków rozwoju spółki podejmowane będą w oparciu o wyniki tej analizy.

To dość wymowy zwrot w stosunku do sygnałów, które KGHM wysyłało jeszcze w lutym, za prezesa Radosława Domagalskiego, gdy jednoznacznie komunikowano, że pomimo szeregu trudności spółka się z Chile nie wycofa.

FOT. KGHM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

DJI_0883

Najdłuższa linia przesyłowa na Dolnym Śląsku gotowa

Read More →