Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Czy dług szpitala wynosi 60 milionów złotych?

Przez   /   30/11/2012  /   No Comments

Czy niedawno oddłużony Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy tonie w 60-milionowym długu? Taką sumę podała podczas audycji w Radiu Wrocław Jadwiga Szeląg – przewodnicząca rady społecznej szpitala i zarazem radna komisji zdrowia w sejmiku wojewódzkim. Dyrektor Krystyna Barcik prostuje: -Te 60 mln zł to są także zobowiązania bieżące. Naprawdę dług wynosi ok. 17 mln zł.

Szpital ma nie 60, ale 17 mln zł zobowiązań wymagalnych, to znaczy takich, których termin płatności już minął.  Tylko w odniesieniu do nich można używać terminu dług. Ale faktycznie, gdyby dodać do nich  zobowiązania bieżące (np. aktualne wypłaty pracownicze czy bieżące rozliczenia z dostawcami) to suma urosłaby do owych 60 tys. zl wymienionych przez panią Szeląg.

Skąd wzięło się 17 mln zł długu?

W dużej mierze to konsekwencja kłopotów z okresu, kiedy szpital był oddłużany. Nie załapał się wówczas na umorzenie ostatniej transzy długu, 9 mln zł, i musiał poszukać tych środków we własnych dochodach. Jak w całej służbie zdrowia, gdyby nie niedoszacowanie stawek za świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia, nie byłoby problemu.

Legnicki szpital dochodzi w sądach zapłaty za tzw. nadwykonania, czyli ratujące życie lub zdrowie procedury medyczne, które nie zmieściły się w kontraktach.

- Za ostatnie 4 lata mamy ok. 20 mln zł nadwykonań – mówi dyrektor Krystyna Barcik. – W sądzie są już sprawy za lata 2009 i 2010. Za 2010 rok nie doszło do podpisania ugody z NFZ w sądzie. Czekamy co dalej. Pozew za nadwykonania z roku 2011 jest przygotowywany, a 2012 będziemy się starali rozliczyć z NFZ na bieżąco.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2774 dni temu dnia 30/11/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 30, 2012 @ 1:32 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tadeusz sz

Akt oskarżenia dla byłego wójta gminy Zagrodno

Read More →