schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Co znaleźli archeolodzy na polu bitwy pod Legnicą?

Przez   /   21/09/2022  /   No Comments

Szczegółowy wykaz znalezisk – plonu archeologicznych poszukiwać śladów bitwy pod Legnicą z 1241 r. – zawiera podsumowujące badania wydawnictwo przygotowane przez Dział Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

Poszukiwania prowadzone są od 2018 r. przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego, organizację pozarządową, z którą muzeum zaangażowało się w prace terenowe oraz gabinetowe związane z tym projektem.

Katalog stanowi pokłosie wystawy pt. Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 roku, prezentowanej w legnickim muzeum w ubiegłym roku.

– W katalogu znalazły się 83 najcenniejsze zabytki, z grupy ponad 700 dotychczas odkrytych znalezisk. Wśród nich są m.in. rzymskie monety z II-IV w. n.e., militaria średniowieczne, elementy uzbrojenia i umundurowania wojsk z XVIII i XIX w., ozdoby i elementy stroju, dewocjonalia, numizmaty, zabawki, a także narzędzia i przedmioty codziennego użytku – mówi dr Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

W publikacji zaprezentowano również fotografie najlepiej zachowanych przedmiotów, pochodzących z odkrytego w 2018 r. w Czarnkowie skarbu, datowanego na 2. połowę X w. Zabytki te są obecnie opracowywane w ramach projektu Opracowanie i publikacja wczesnośredniowiecznego skarbu monet i siekanego srebra z Czarnkowa, gm. Legnickie Pole, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część publikacji poświęcona tym obiektom konsultowana była z prof. Borysem Paszkiewiczem, pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, wybitnym polskim numizmatykiem, a także Dorotą Malarczyk, uznaną w kraju i za granicą specjalistką z zakresu numizmatyki arabskiej.

Publikacja Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 roku. Katalog znalezisk powstała dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Legnicy. Wersję elektroniczną wydawnictwa można pobrać z naszej strony internetowej. Książkę kupić w kasach Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa Bonus campus, czyli poszukiwania pola bitwy z 1241 roku prezentowana jest do końca października 2022 r. w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

FOT. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 5 dni temu dnia 21/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 21, 2022 @ 1:36 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Żelazny Człowiek szuka kąta. Frączkiewicz w muzeum

Read More →