AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Ciąg dalszy legnickiego zamieszania w Bolesławcu

Przez   /   31/10/2014  /   No Comments

Na zaproszenie Fundacji Teatru Nie-Takiego z Wrocławia i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, do Bolesławca przyjadą zagraniczni Goście z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, aby wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który będzie zwieńczeniem cyklu 11 prezentacji spektaklu Moja Bośnia Katarzyny Knychalskiej w reż. Jacka Głomba, jaki prezentowany był w Bolesławcu w 2014 roku.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 08.11.2014 w Teatrze Starym w Bolesławcu (ul. Teatralna 1), bezpośrednio po ostatniej prezentacji spektaklu Moja Bośnia w 2014 roku.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

W panelu udział wezmą:

dr Małgorzata Michalska (Wrocław)

Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, adiunkt w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. W pracy naukowej koncentruje się na problematyce etnicznej i wyznaniowej Europy Środkowo-Wschodniej. Od wielu lat bada Polaków w Czechach. W roku 2010 przebywała w Ostojićevie (Serbia), gdzie prowadziła wywiady z potomkami przesiedleńców z Wisły. Interesuje ją również problematyka kresowa, mniejszości narodowe i grupy etniczne w Polsce oraz przesiedlenia ludności po II wojnie światowej na Dolny Śląsk. Autorka dwóch książek: Małe formy architektury sakralnej Zaolzia. Krzyże, kapliczki, figury, Czeski Cieszyn 2001; Religijność na pograniczu. Polacy na Zaolziu, Czeski Cieszyn 2006; redaktorka pracy zbiorowej Polacy poza granicami kraju u progu XXI wieku – różne oblicza polskiej tożsamości, Wrocław 2011; współredaktorka z A. Kuczyńskim książki Polacy na Wschodzie. Tradycja i współczesność, Wrocław 2004, autorka wielu artykułów naukowych publikowanych w języku polskim, angielskim i niemieckim, w kraju oraz zagranicą.

dr Zoran Đerić (Nowy Sad, Serbia)

Urodzony w 1960, Nowy Sad (Serbia). Profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych w Banja Luka (Bośnia i Hercegowina). Uczy dramatopisarstwa (dramaturgia), historii i teorii filmu. Był dyrektorem Teatru Młodzieży (dawniej Teatr Lalek) w Nowym Sadzie. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, BANJALUKA-NIMA, Banja Luka. Jest członkiem Rady Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy (Serbia), członkiem komisji artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Nowego Teatru w Nowym Sadzie. Członek zarządu Związku Literatów Wojwodiny. Członek Wydziału Sztuk Scenicznych i Muzyki Maticy serbskiej w Nowym Sadzie. Redaktor naczelny czasopisma o sztuce teatralnej Scena. Wydał 10 książek poetyckich, 10 monografii naukowych i 10 książek tłumaczonych z rosyjskiego, polskiego i czeskiego. W dziedzinie teatru opublikował następujące książki: Nienasycenia: Polska dramaturgia XX wieku (2006), Historia Witolda Gombrowicza (2008), Testosteron. Nowa polska dramaturgia (2009), Teatr i film: studia, artykuły, widok (2010), Vitkacijeva Szalona lokomotywa: od teatru do filmu (2010), Dramaturgiczny Postscriptum (2013) i Początki teatru lalkowego w Serbii (2014). Tłumaczenie z języka polskiego: Sztuka reżyserii lalkarskiej/Wiesław Hejno (2012) i Teoria teatru lalek II/Henryk Jurkowski (2013), a także dramatu: W. Gombrowicza, St. I. Witkiewicza, A. Saramonowicza i Martę Guśniowską.

Franjo Buganik (Čelinovec, Bośnia i Hercegowina)

Urodzony w Čelinovcu, gmina Gradiška. Jako młodzieniec wyjechał do Austrii do pracy, pracował tam jako murarz i z tego tytułu otrzymuje emeryturę. Aktywnie działa w związku Polaków w Čelinovcu. Był głównym murarzem przy budowaniu kościoła pod wyzwaniem Św. Mihovila w Čelinovcu. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Polaków oraz ich przyjaciół MAK w gminie Gradiška, jest członkiem zarządu i członkiem grupy wokalnej Stowarszyszenia MAK. Jest jednym z głównych przekazujących dziedzictwo kulturowe Polaków i chętnie się tym dzieli z młodszym pokoleniem. Mieszka w Čelinovcu.

 

Danijel Kovč (Banja Luka, Bośnia i Hercegowina)

Urodzony 06.4. 1983. w Banjaluce. Po ojcu jest Polakiem. Jest nauczycielem geografii, pracuje w organizacji pozarządowej. Jest członkiem Komitetu Koordynacyjnego Związku mniejszości narodowych w Republice Serbskiej oraz Rady mniejszości narodowych przy Sejmie Republiki Serbskiej jako delegat polskiej mniejszości narodowej. Wieloletni członek, aktywista i od niedawna prezes Stowarzyszenia Polaków miasta Banja Luka.

Tomislav Durtka (Prnjavor, Bośnia i Hercegowina)

Od 2003 do 2007 Wiceprezes Centrum młodzieżowego “MALA EVROPA”

Od 2009 do 2013 Prezes Stowarzyszenia Polaków “Boleslawiec” w Prnjavorze

Od 2009 do 2011 Wiceprezes Związku mniejszości narodowych w Prnjavorze

Od 2011 do 2013 Sekretarz generalny Związku mniejszości narodowych w Prnjavorze

Od 2010 do 2012 Delegat polskiej mniejszości w organizacji podobnej do Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Republice Serbskiej.

Od 2014 – ekspert do spraw mniejszości narodowych w gminie Prnjavor

Od 2007 r. uczestniczył aktywnie w różnych wydarzeniach i projektach w roli koordynatora, organizatora, uczestnika (zawsze jako wolontariusz). 

 

Moderacja: Jacek Głomb – Dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Tłumaczenie: dr Gordana Đurđev-Małkiewicz – starszy wykładowca w Zakładzie Serbistyki w Instytucie Filologii Słowiańskiej UWr.

 

Piotr Michałowski, producent spektaklu Moja Bośnia

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3455 dni temu dnia 31/10/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 31, 2014 @ 11:13 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →