basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Budowlaniec oskarżony o oszustwo na kwotę 2 mln zł

Przez   /   08/11/2019  /   No Comments

Prokuratura Rejonowa w Lubinie oskarża Michała S. – właściciela firmy z Lubina – o wystawianie fikcyjnych faktur sprzedaży materiałów budowlanych. Wdług szacunków śledczych, Skarb Państwa stracił na jego działalności ponad 2 mln zł.Jak informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy, Michał S. prowadził w latach 2012-2014 w Lubinie działalność gospodarczą w branży budowlanej. Wykonywał roboty budowlane oraz handlował (na małą skalę) materiałami budowlanymi. Część tej działalności wykonywał naprawdę, ale równocześnie wystawiał lub przyjmował faktury na materiały budowlane, których nie sprzedał, i usługi, których nie było.

-  Oskarżony ten nie posiadał zaplecza do handlu materiałami budowlanymi ani nie zatrudniał pracowników – dopowiada prokurator Lidia Tkaczyszyn. – Kilka współpracujących z Michałem S. podmiotów gospodarczych wystawiało na jego rzecz faktury sprzedaży, które miały potwierdzać fikcyjne zakupy materiałów. W tym samym czasie Michał S. w imieniu swojej firmy wystawiał fikcyjne faktury sprzedaży materiałów budowlanych i usług na rzecz wielu innych podmiotów gospodarczych, udzielając w ten sposób ich właścicielom pomocnictwa w obniżaniu podatku VAT należnego Skarbowi Państwa o podatek naliczony, wynikający z owych fikcyjnych faktur sprzedaży i w ten sposób naraził Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w łącznej kwocie ponad 2 miliony złotych.

Przestępczy proceder został ujawniony podczas kontroli, którą w 2016 roku Urząd Skarbowy w Lubinie przeprowadził w firmie Michała S. Przedsiębiorca został w prokuraturze przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

- Oskarżony był w przeszłości karany za przestępstwa karno-skarbowe – dopowiada prokurator Tkaczyszyn. -  Za zarzucane Michałowi S .przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 oraz wysoka grzywna.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 111 dni temu dnia 08/11/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 8, 2019 @ 10:20 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Nadbrygadier Adam Konieczny

Adam Konieczny zastępcą komendanta głównego PSP

Read More →