PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Biskup Mendyk mówi “nie” obecności LGBTQ w szkołach

Przez   /   25/10/2018  /   3 Comments

Kierowana przez legnickiego biskupa Marka Mendyka Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała oświadczenie, w którym sprzeciwia się idei tzw. “tęczowego piątku”. Tęczowy piątek to zaplanowana na 26 października ogólnopolska akcja promująca w szkołach postawę tolerancji wobec lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów i osób queer.

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, pozapolityczną, organizację wymaga uzyskania zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Należy pamiętać, że wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole (art. 48 ust. 1 Konstytucji). Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Każdorazowa forma edukacyjna w tym zakresie wymaga odrębnej zgody rodziców wyrażonej na piśmie. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!
Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.
Bp Marek Mendyk
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski25 października 2018 r.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 582 dni temu dnia 25/10/2018
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Październik 26, 2018 @ 4:08 pm
 • W dziale: wiedza

3 komentarze

 1. lustrator pisze:

  generalnie panie mendyka jest tak ze im wiecej gejow w rodzinie tym bardziej nie nalezy o tym mowic …

 2. lustrator pisze:

  a moze raczej w zamian tracenia czasu na durne apele wybierze sie na KLER Smarzowskiego.Rozumu go to nie nauczy ale troche rozsmieszy.

 3. lustrator pisze:

  a czy jest ktos kto powie temu chlopinie ze ma go..no do TEGO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

POCZATEK_REKRUTACJI_02

Legnicka PWSZ zaprasza kandydatów na studia

Read More →