Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wystawa Gosi Walton w jej rodzimej Legnicy

Przez   /   31/07/2018  /   No Comments

Od 2 sierpnia zapraszamy do Galerii Sztuki w Legnicy na wystawę Gosi Walton – legniczanki od lat mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Tytuł wystawy (“Blisk”) jest skrótem od wyrazu ‘bliskość’. Bliskość jest tutaj pojmowana jako relacja pomiędzy artystą a obrazem, człowiekiem a maszyną, a także procesem tworzenia nowoczesnych abstrakcji.

Na wystawie zobaczymy 2 kolekcje nowych prac artystki. Jedną stanowią kolorowe i czarne obrazy wykonane z laserowo powycinanej wysokolśniącej pleksi i zawierające elementy 3D. Druga to obrazy wcześniej prezentowane w Paryżu, również wykonane z pleksi, ale tym razem grawerowane laserowo (na płasko).

Obrazom towarzyszyć będzie seria wydrukowanych w 3D rzeźb – małych tygrysów Oryginalna rzeźba jest niezwykle bliska artystce i zawsze obecna w jej studio. Na potrzeby legnickiej wystawy została zeskanowana za pomocą skanera 3D i wielokrotnie wydrukowana na nowoczesnych materiałach za pomocą drukarki 3D.

Gosia Walton urodziłam się w Legnicy, ale od 10 lat mieszka, studiuje i pracuje w Szkocji. W 2015 roku ukończyła dwuletnie studia magisterskie w Edinburgh College of Art., podczas których doskonaliła nowatorską technikę tworzenia instalacji artystycznych przy użyciu maszyn laserowych. We wrześniu Walton rozpoczyna na Uniwersytecie w Edynburgu studia doktoranckie w dziedzinie nowych technik drukowania w sztuce współczesnej.

BLISK
Bliskość
«znajdujący się w niewielkiej odległości»
«niedawno przeszły»
«dokładny, szczegółowy, sprecyzowany»
«bliskość krwi «pokrewieństwo»
«stan bliskości w stosunku do kogoś lub czegoś»

MASZYNA

Przy pomocy wycinarki artystka tworzy złożone prace o szerokiej gamie kolorów. Narzędziem technicznym są tu nożyczki laserowe, które w rękach Walton przekształcają płaski arkusz plastiku w połyskliwy trójwymiarowy świat kształtów i elementów.

Proces twórczy przebiega w kilku etapach. Najpierw cyfrowy rysunek zostaje zredagowany jako plik wektorowy, na podstawie którego – w kolejnej fazie – maszyna wycina kształty. Artystka tworzy z nich następnie kompozycje o swoistej strukturze i składni. Później wycinanki zostają trwale przytwierdzone do dużych pleksiglasowych arkuszy o identycznych wymiarach.

Podczas pracy nad tą serią Walton wycinała wstępnie kilka warstw kształtów, które tworzyły przypadkowe warianty tego samego elementu w różnych rozmiarach: wypaczone, powykrzywiane, zniekształcone, zwichrzone, poskręcane, wygładzone lub zygzakowate. Niektóre kształty zachowały swój pierwotny wzór. Inne, powstałe w wyniku połączenia kilku elementów, utworzyły większą strukturę.

MÓZG

Wielość i różnorodność kształtów na ekranach z pleksi nie jest fantazją, zmyśleniem, ani dziełem przypadku. Wszystkie one to symbole uczuć i stanów emocjonalnych: euforii, ekscytacji, beztroski, wrażliwości, napięcia, zaskoczenia, zapału, amoku, frustracji, furii, smutku, czy paniki.

Artystka pracowała nad projektem przez rok. Z wykształcenia architekt wnętrz i technik modelarz Walton przyznaje, że wyjście poza ramy codziennej praktyki zawodowej, w której rządzą prawa logiki i perfekcjonizm, i wytworzenie bezpośredniej emocjonalnej więzi ze swoją twórczością, było dla niej niemałym wyzwaniem. Poprzez proces wycinania, dotyku, przestawiania i montowania elementów, artystka zdołała ostatecznie połączyć dwa wymiary swojej praktyki malarskiej: fascynację precyzją, jaką oferuje technologia i kobiecość w jej nowoczesnym rozumieniu. W głównej sali wystawowej Walton prezentuje po raz pierwszy nową serię prac wykonanych z wyciętych laserowo kolorowych elementów umocowanych na płaskich nieprzezroczystych arkuszach ze szkła akrylowego.

W drugiej sali możemy oglądać kolekcję wybranych wcześniejszych prac artystki – serię rytych laserowo, półprzezroczystych, połyskliwych akrylowych arkuszy. Zatopione w nich siatki, strzałki, symulacje trójwymiarowej architektury sprawiają wrażenie, jakby się unosiły w nieosiągalnym, wirtualnym wymiarze. Prace z tej serii prezentowane były w paryskiej Galerie Pact w 2017 roku.

Gosia Walton (ur. w Legnicy w 1982 r.) mieszka i pracuje w Edynburgu (Szkocja). Ukończyła studia pierwszego stopnia na wydziale Architektury Wnętrz w Edinburgh College of Art oraz studia magisterskie na Wydziale Sztuki Współczesnej Uniwersytetu Edynburskiego. Także w Edynburgu miała miejsce jej pierwsza wystawa indywidualna zatytułowana „Prelude”. Jej prace był częścią wystawy CONVERGE, która odbyła się w Szkockiej Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej w Edynburgu. Na początku 2017 r. artystka zaprezentowała swoje prace podczas wystawy indywidualnej w Galerie Pact w Paryżu.

Gosia Walton: BLISK
Galeria Sztuki
2.08. – 26.08.

Wernisaż: 10.08., godz. 18:00

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy.

FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE GALERII SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2089 dni temu dnia 31/07/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 31, 2018 @ 1:43 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →