Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Bardzo Młoda Kultura – wernisaż przeniesiony do sieci

Przez   /   15/10/2020  /   No Comments

Wernisaż wystawy prac powstałych w ramach projektu Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania (Bardzo Młoda Kultura) nie odbędzie się w tradycyjnej formule. -W przeddzień czerwonej strefy, w trosce o wspólne bezpieczeństwo wernisaż przeprowadzimy wyłącznie online, w zaplanowanym terminie – już w ten piątek, o godzinie 18:00, na naszym galeryjnym Facebooku i YouTube – tłumaczą organizatorzy wystawy, nie kryjąc nadziei, że ponad czterdziestu licealistów biorących udział w przedsięwzięciu zasiądzie wieczorem przed ekranami własnych monitorów.

Sednem tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura są wideoeseje inspirowane literaturą, zrealizowane przez młodych z dwóch legnickich szkół średnich: I LO i ALO, pod opieką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego, słynącego z zarażania pasją do książek, kultury i sztuki. -Zastanawialiśmy się czy prawdą jest dość powszechna opinia popularna wśród średniego i starszego pokolenia animatorów kultury, wykładowców, ludzi sztuki, że młodzież nie czyta. Chcieliśmy sprawdzić który ze światów jest jej bliższy – świat książek czy świat wirtualny. Zaryzykować, że uda się je pogodzić i połączyć, zarówno na poziomie percepcji, jak i kreacji – opowiada o pomyśle Małgorzata Dancewicz. Odpowiedzią są prace wideo oraz plakaty z kluczowymi cytatami z intrygujących młodzież dzieł. Wystawa z projekcją ma miejsce w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19, ale na razie zostanie pusta i chyba nieszybko odwiedza ją jej nastoletni autorzy czy inni widzowie.

Projekt Fahrentheit 451, nawiązuje do tytułu książki R. Bradbury`ego o tym tytule, która ukazuje dystopijną rzeczywistość za siedemnaście tysięcy lat, w której czytanie to największa i karalna zbrodnia społeczna. Ostatni prześladowani czytelnicy potajemnie zamieniają się w „chodzące książki” i przekazują treści klasycznych pozycji kolejnym generacjom. Potrzeba czytania jest więc z jednej strony wykorzenionym dziwactwem, z drugiej – umiejętnością wartą ryzyka, na równi z instynktem samozachowawczym.
Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2021, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, łączącego działania sektora edukacji i kultury. Galeria Sztuki drugi rok z rzędu realizuje go w Legnicy.

Źródło: Galeri Sztuki w Legnicy

FOT. GALERI SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 6 dni temu dnia 15/10/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 15, 2020 @ 12:00 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Król Lear Zbrojewicz Fot. Karol Budrewicz

Teatr wciąż gra. “Król Lear” w pandemicznym reżimie

Read More →