WMD MCD
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

250 podpisów pod petycją przeciw mowie nienawiści

Przez   /   14/09/2020  /   6 Comments

Na ręce Jarosława Rabczenki, przewodniczącego Rady Miejskiej Legnicy, została złożona petycja z podpisami 250 legniczan, którzy domagają się przyjęcia na sesji stanowiska zakazującego radnym szerzenia nienawiści w przestrzeni publicznej oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec radnego Andrzeja Lorenca za żenujące wpisy na Facebooku. 

Petycja powstała w reakcji na postawę legnickiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Lorenca, który po aresztowaniu Margot z kolektywu Stop Bzdurom robił sobie w internecie rubaszne żarty z więziennych gwałtów. O cierpiącej z powodu zaburzeń tożsamości płciowej aktywistce LGBT+ pisał, że w celi na męskim oddziale więziennym “przynajmniej dowie się jakiej jest płci”. Na swoim Facebooku zamieścił też skandalicznego mema na ten temat. 9 sierpnia na naszym portalu nagłośniliśmy tę sprawe, a potem  temat podjęły inne media, także ogólnopolskie. Wśród mieszkańców Legnicy spontaniczne zrodził się pomysł na inicjatywę uchwałodawczą, mająca zapobiegać takim incydentom w przyszłości.

Radosława Janowska-Lascar, Bogumiła WszelakaJoanna Zięciak, Aleksandra Lesiak, Małgorzata Pyzińska, Grażyna Szpinda i Jakub Tomasz Kaschuba przez miesiąc pełnili w legnickim Rynku dyżury, zbierając podpisy pod tekstem następującej petycji:

“Głęboko poruszeni wydarzeniami ostatnich dni w Warszawie, zarówno brutalną napaścią funkcjonariuszy policji na pokojową demonstrację solidarności z osobą transpłciową, jak i reperkusjami w postaci bezprawnego – bo odbywającego się z pogwałceniem wszelkich przepisów – pozbawiania wolności młodych, często niepełnoletnich osób biorących udział w tej demonstracji, a także oburzeni reakcją Andrzeja Lorenca, radnego PiS w Radzie Miejskiej Legnicy, który zamieścił w mediach społecznościowych ogólnodostępne komentarze dyskredytujące go jako przedstawiciela mieszkańców naszego miasta (…), domagamy się od Rady Miejskiej Legnicy podjęcia uchwały zakazującej radnym szerzenia mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. Żądamy również wyciągnięcia konsekwencji wobec radnego Andrzeja Lorenca. Jako obywatele Legnicy mamy do tego pełne prawo, ponieważ każdy radny jest pracownikiem podatników – czyli wszystkich mieszkańców naszego miasta – i powinien godnie ich reprezentować. Jak głosi promocyjne hasło Legnicy, wszystkim jest z nią po drodze, także osobom LGBT, które mają prawo czuć się u nas dobrze i bezpiecznie. Propagowanie transfobii, której wyrazem są pogardliwe komentarze radnego Andrzeja Lorenca, nie mieści się w ramach zachowania osoby cywilizowanej, zwłaszcza zajmującej publiczne stanowisko, i powinno być powszechnie potępione.”

Jak informuje Jarosław Rabczenko, przewodniczący Rady Miejskiej Legnicy, petycja w sprawie mowy nienawiści – jak każda – zostanie skierowana do komisji skarg i petycji, w celu analizy i wypracowania stanowiska. Do wglądu dostaną ją też wszyscy legniccy radni. Niewykluczone, że temat będzie omawiany jeszcze na wrześniowej sesji rady miejskiej.

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 41 dni temu dnia 14/09/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 16, 2020 @ 6:54 pm
 • W dziale: wiadomości

6 komentarze

 1. lustrator pisze:

  jako ten ratlerek musisz znac swoje miejsce w ogonku.Europejczyk ze wschodu Azji..!!

 2. lustrator pisze:

  beta i piesek Kanikowskiego w swoim żywiole. Szczekaj, szczekaj –>>.zawsze do uslug maly polaczku

 3. Ksiądz Busoni pisze:

  Dyżurny analfabeta i piesek Kanikowskiego w swoim żywiole. Szczekaj, szczekaj – może redaktorek ci dwa złote rzuci na piwo.

 4. lustrator pisze:

  owski dąży do anarchii. Jego niezbyt lotny umysł w powyższym tekście uznał mężczyznę za kobietę. I robi się problem. Bo może znaleźć się ktoś o równie szalonych poglądach, który uzna Kanikowskiego choćby za niedźwiedzia.>>>nie ma zadnego problemu kmiotku mały.To nie ty bedziesz ocenial kto jest kobieta a kto meszczyzna a ten kogo to dotyczy a te punkty znaczace ktore ci wbili do paly juz dawno sa nieaktualne.Tyle ze ty jeszcze o tym nie wiesz tak samo jak ci zidiociali ksieza ktorzy cie tego nauczyli.Znowu jestescie sto lat do tylu jak za Kopernika ale …poczekamy.

 5. lustrator pisze:

  Czytając takie śmieci wstydzę się, że jestem Polakiem, Europejczykiem i człowiekiem.>>>jak wyraznie widac jestes co najwyzej polaczkiem i do tego sporo ograniczonym bo niewątpliwie nie europejczykiem ani czlowiekiem o jakim w bibli pisza.

 6. Ksiądz Busoni pisze:

  Kanikowski dąży do anarchii. Jego niezbyt lotny umysł w powyższym tekście uznał mężczyznę za kobietę. I robi się problem. Bo może znaleźć się ktoś o równie szalonych poglądach, który uzna Kanikowskiego choćby za niedźwiedzia. I załóżmy, ze uderzy go kijem baseballowym po głowie. Policji będzie później tłumaczył, ze nie uderzył mężczyzny lecz niedźwiedzia. Brzmi absurdalnie – wiem. No ale skoro z mężczyzny można zrobić w załganych mediach kobietę to niedźwiedzia chyba też się da prawda? Kanikowski dąży do destrukcji cywilizacji. Czytając takie śmieci wstydzę się, że jestem Polakiem, Europejczykiem i człowiekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

images

Moje trzy grosze. Spóźniony wkurw

Read More →