AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Grupa legniczan napisała uchwałę w obronie papieża

Przez   /   24/03/2023  /   No Comments

“Nie godzimy się na podejmowane próby deprecjonowania Największego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny” -czytamy w projekcie uchwały w sprawie obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Legnicy. Blisko 30 osób i organizacji złożyło go do biura Rady Miejskiej w Legnicy w reakcji na film i książki dowodzące, że Jan Paweł II jako kardynał Karol Wojtyła wiedział o księżach pedofilach w archidiecezji krakowskiej i tuszował ich zbrodnie.

Projekt pojawi się najprawdopodobniej w porządku sesji Rady Miejskiej Legnicy zaplanowanej na poniedziałek 27 marca.

Oto jego treść:

Uchwała w sprawie obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Legnicy

Święty Jan Paweł II w istotny sposób wpłynął na historię Polski, Europy i Świata. W okresie Solidarności, jak i stanu wojennego był naszym duchowym przywódcą, dawał nadzieję i wskazywał nam pokojową drogę do odzyskania wolności i niepodległości.  Dla Polaków Święty Jan Paweł II jest i zawsze będzie Ojcem Odzyskanej Niepodległości i wolności.  Dzięki Świętemu Janowi Pawłowi II ludzie mieszkający w krajach Europy Środkowej i Południowej, zdominowanych przez imperium sowieckie, odzyskali wolność, osobistą godność i poczucie swojej wartości.  Święty Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i w Europie.

Święty Jan Paweł II, zwany Papieżem Pielgrzymem, miał także wpływ na losy świata.  Podczas 104 pielgrzymek do każdego zakątka świata niósł przesłanie pokoju i miłości.  W czasie VI Pielgrzymki do Polski, Papież Jan Paweł II postawił  swoje stopy na ziemi legnickiej. W dniu 2 czerwca 1997 r., w pamiętnej homilii na legnickim lotnisku, wzywał do budowy cywilizacji życia, do bezwzględnego szacunku i ochrony życia ludzkiego, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Nauczał o życiu społecznym, które powinno uwzględniać w swoich zasadach potrzeby ludzi bezrobotnych, ubogich, wymagających pomocy. Mówił o godności pracy ludzkiej, bo  celem pracy jest sam człowiek. Napominał i z wielką siłą podkreślał, że praca jest “dla człowieka”, a nie “człowiek dla pracy”.

Swoją działalnością Święty Jan Paweł II przyczynił się do zakończenia  zimnej wojny i opuszczenia Legnicy przez wojska rosyjskie, gdzie stacjonowały od  zakończenia II wojny światowej. W dniu 16 września 1993 r. nasza Legnica stała  się w pełni wolnym miastem.

Za zasługi dla Legnicy, w 1997 r. Rada Miejska Legnicy nadała Papieżowi  Tytuł Honorowego Obywatela Legnicy, a mieszkańcy Legnicy ufundowali pomnik,  który dzisiaj łączy nas w ważnych momentach naszej historii. Pamiątką papieskiej  wizyty pozostaje kościół Świętego Wojciecha, przed którym stoi krzyż z miejsca  spotkania z Ojcem Świętym na legnickim lotnisku, a w kościele codziennie sprawowana jest Najświętsza Ofiara przed papieskim ołtarzem. W Legnickiej  Katedrze znajdują się pamiątki modlitewnej obecności Ojca Świętego.

Nie godzimy się na podejmowane próby deprecjonowania Największego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny. Nie godzimy się na próby szargania dobrego imienia Honorowego Obywatela Legnicy, na uderzanie w naszą tożsamość narodową i jedność Polaków.

Dziękujemy mieszkańcom Legnicy za obronę dobrego imienia Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Legnicy i zachęcamy do dawania świadectwa  zasług, do modlitwy i poznawania dziedzictwa i myśli i życia Największego z Polaków”.

 

Poza Stanisławem Obertańcem oraz prof. Stanisławem Dąbrowskim , którzy dzielą z papieżem tytuł Honorowych Obywateli Legnicy, podpisy pod wnioskiem złożyli m.in. przedstawiciele następujących organizacji, fundacji i stowarzyszeń: Region Zagłębie Miedziowe NSZZ “Solidarność”, Fundacja Pawła Jurosa, Społeczna Fundacja Solidarności w Legnicy, Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa-Donna Legnica, Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Legnicki Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego, Stowarzyszenie Polskich Chrześcijańskich Demokratów, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90, Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej, Duszpasterstwo Prawników Diecezji Legnickiej, Fundacja Książę Henryk Pobożny – Obrońca Europy, Chrześcijański Klub Filmowy ICHTHYS, Związek Sybiraków, Wspólnota Modlitewna “Za Życiem” im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych I Hitlerowskich Więzień I Obozów Koncentracyjnych Koło w Legnicy, 710 Drużyna Wędrownicza KEDYW im. Generała Stefana “Grota” Roweckiego, Wojownicy Maryi – Legnica, Teatr Żywego Słowa przy Parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej, Domowy Kościół – Ruch Światło-Życie, Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów.

W ostatnich tygodniach w Polsce ukazały się książki reporterskie “Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka i “Bielmo: Co wiedział Jan Paweł II” Marcina Gutowskiego. TVN wyemitowało film Marcina Gutowskiego “Franciszkańska 3″. Wszystkie te materiały dotyczą okresu, kiedy Jan Paweł II jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła kierował archidiecezją krakowską. Opierając się na dokumentach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, szczątkowych dokumentach udostępnionych przez krakowską kurię, archiwaliach z kurii w Wiedniu, relacjach pokrzywdzonych i świadków – dziś sześćdziesięcio-, siedemdziesięcioletnich – dziennikarze opisują historie molestowania dzieci oraz młodych mężczyzn w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. przez księży Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Kazimierza Lenarta i Józefa Loranca. Overbeek i Gutowski jednoznacznie dowodzą, że stojąc na czele kurii w Krakowie Karol Wojtyła wiedział o seksualnych przestępstwach tej czwórki, ale zamiast otoczyć ofiary opieką i zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, pilnował, aby nie wybuchł skandal. Gdy rodzice skrzywdzonych dzieci zaczynali podnosić szum, przenosił księży molestantów na inne parafie, gdzie w nowym, nieznającym ich środowisku mogli kontynuować swój proceder. Kierował się przy tym dobrem Kościoła, tak jak je wówczas ( i niemal do końca papieskiego pontyfikatu) rozumiał.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 65 dni temu dnia 24/03/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 24, 2023 @ 10:37 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Dni Złotoryi. Tak się bawili wczoraj mieszkańcy i goście

Read More →