Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zarząd województwa odrzucił petycję w obronie teatru

Przez   /   22/01/2021  /   7 Comments

Zarząd województwa dolnośląskiego negatywnie rozpatrzył petycję złożoną przez Stowarzyszenie Teatr Niezbędnie Potrzebny w imieniu 3043 sygnatariuszy. Dlaczego pomimo apeli zarząd nie chce przedłużyć dyrektorowi legnickiego teatru Jackowi Głombowi kadencji bez przeprowadzania konkursu? W uzasadnieniu podano trzy powody. 

Złożona w październiku petycja zawierała wezwanie do odstąpienia od organizacji konkursu na dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i skorzystania z prawnej możliwości przedłużenia Jackowi Głombowi kończącej się 31 sierpnia kadencji na kolejne 4 lata.

Zarząd województwa niemal do ostatniej chwili zwlekał z jej formalnym rozpatrzeniem, ale już wcześniej zapowiadał, że ani głos 3 0 34 sygnatariuszy petycji, ani inne apele nie wpłynęły na zmianę decyzji o konkursie. Uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny jest datowana na 18 stycznia 2020 r. Wczoraj została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W uzasadnieniu napisano: “Zarząd Województwa pozytywnie ocenia dotychczasową pracę pana Jacka Głomba na stanowisku dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz z uznaniem odnosi się do sukcesów artystycznych legnickiej sceny. Teatr im. H. Modrzejewskiej  w Legnicy pod kierownictwem pana Jacka Głomba od wielu lat (stał – dop. red.) się cenną wizytówką Dolnego Śląska stanowiąc jednocześnie jedno z najciekawszych miejsc teatralnych w kraju”.

Skomplementowawszy Jacka Głomba, zarząd podaje trzy argumenty przemawiające za tym, żeby konkurs się odbył.

Pierwszy, prawny, polega na przywołaniu rozporządzenia ministra kultury nakazującego, aby dyrektorzy samorządowych jednostek kultury o szczególnym znaczeniu, takich jak Teatr Modrzejewskiej, byli wybierani w drodze konkursu. Uzasadnienie uchwały przemilcza istnienie art. 16.3 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalne, który pozwala ominąć ten wymóg. tzn. powołać dyrektora za zgodą ministra bez przeprowadzania konkursu. To opcja została przewidziana dla dokładnie takich sytuacji, jak w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, gdy instytucją kultury osiągającą sukcesy w wymiarze artystycznym, organizacyjnym i finansowym kieruje wybitny twórca, którego odejście zagroziłoby w jakiś sposób bytowi placówki. Zarząd korzystał z tego przepisu wcześniej – nie chce skorzystać teraz.

Drugi argument przeciwko przedłużeniu kadencji Jackowi Głombowi bez konkursu jest taki, że zarząd ma nadzieję na “inne wizje i koncepcje działania Teatru w Legnicy, zaprezentowane przez różne osoby działające w sferze kultury na terenie kraju”. Zarząd Dolnego Śląska chce się z nimi zapoznać, aby porównać je z tym, jak legnicką scenę prowadzi od 26 lat i chce prowadzić dalej Jacek Głomb. “Formuła konkursu umożliwi komisji konkursowej wybór kandydata, który przedstawi najlepszą koncepcję dalszego kierowania Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz jego wizji rozwoju na kolejne sezony artystyczne” - czytamy w uzasadnieniu. W ten sposób wybór będzie “najbardziej obiektywny i przejrzysty”.

Trzeci argument jest taki, że konkursu chce nie tylko zarząd województwa, ale też prezydent Legnicy. W uzasadnieniu napisano: “Postępowanie konkursowe ma również szczególne znaczenie dla drugiego organizatora – Miasta Legnica, który wskazał Województwu sugerowane umiejętności i kompetencje, jakie ma posiadać kandydat na stanowisko dyrektora, podkreślając jednocześnie, że istotnym w procesie podejmowania decyzji o wyborze kandydata będzie ocena autorskiego programu funkcjonowania instytucji, zarówno od strony artystycznej, jak i finansowej.” Według legnickiego ratusza, prezydent Tadeusz Krzakowski, owszem, sformułował takie zalecenia, ale zrobił to kiedy uchwała zarządu województwa o zamiarze przeprowadzenia konkursu (z 27 sierpnia 2020 r) była już podjęta.

Zgodnie z decyzją zarządu województwa postępowanie konkursowe rozpocznie się 16 lutego. Przewiduje się, że decyzja 9-osobowej komisji konkursowej będzie znana przed 30 czerwca 2021 r. W końcowej części uzasadnienia uchwały, zarząd Dolnego Śląska przekonuje, że jest w stanie poradzić sobie organizacyjnie z bezpiecznym przeprowadzeniem konkursu w warunkach pandemii.

Dokładnie w tym samym dniu, co Jackowi Głombowi (31 sierpnia 2021 r.), skończy się umowa Tomaszowi Janczakowi, dyrektorowi Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W tamtym przypadku dyrektor na nową kadencję zostanie powołany z pominięciem procedury konkursowej, co potwierdza Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka Dolnego Śląska. Na nasze pytanie o tryb wyboru następcy Tomasza Janczaka, odpowiada: “Zarząd Województwa Dolnośląskiego nie podjął uchwały o zamiarze przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w związku z kończącą się kadencją dotychczasowego dyrektora.” 

Poniżej cała uchwała zarządu województwa wraz z uzasadnieniem oraz treść odrzuconej petycji Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny.


 

Petycję podpisały 3 043 osoby, m.in.: Jan Buchwald, Łukasz Czuj, Tadeusz Słobodzianek, Mirek Kaczmarek, Gabriel Fleszar, Adam Cywka, Małgorzata Bogajewska, Wojciech Majcherek, Alina Moś-Kerger, Cezary Studniak, Magda Piekarska, Leszek Pułka, Agata Kucińska, Marek Fiedor, Jacek Hałas, Michał Litwiniec, Jacek Bończyk, Magdalena Engelmajer, Martyna Majewska, Jacek Kondracki, Julia Holewińska, Tomasz Lulek, Mirosław Jasiński, Mariusz Urbanek, Bartosz Zaczykiewicz, Andro Enukidze, Jerzy Halbersztadt, Robert Talarczyk, Ewa Pilawska, Anna Augustynowicz, Ernest Nita, Jacek Multanowski, Krystyna Janda, Sonia Bohosiewicz, Igor Kujawski, Norbert Rakowski, Marcin Liber, Jan Tomaszewicz, Bartosz Szydłowski, Magdalena Łazarkiewicz, Joanna Kos-Krauze, Jerzy Zoń, Marcin Kęszycki, Radosław Krzyżowski, Paweł Szkotak, Wawrzyniec Kostrzewski, Bohdan Cieślak, Łukasz Kos, Bartosz Straburzyński, Wiesław Cichy, Mariusz Kilian, Maria Seweryn, Tomasz Broda, Wiktor Rubin, Sambor Dudziński, Iwona Kusiak, Paweł Wodziński, Dorota Buchwald, Anna Kochnowicz-Kann, Danuta Marosz, Przemysław Bluszcz, Romuald Wicza-Pokojski, Andrzej Churski, Piotr Rudzki, Konrad Imiela, Marcin Pempuś, Leszek Budrewicz, Andrzej Kłak, Dariusz Maj, Sylwia Boroń, Paweł Skrzywanek, Aleksander Gleichgewicht, Remigiusz Lenczyk, Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Anna Haba, Tomasz Domagała, Leszek Bzdyl, Piotr Krajewski, Joanna Klass, Robert Czechowski, Antonina Choroszy, Jakub Krofta, Artur Barciś, Krzysztof Skiba, Maciej Szukała, Łukasz Maciejewski, Robert Drobniuch, Tatiana Drzycimska, Beata Maciejewska, Dejan Projkovski, Anna Nasiłowska, Adam Poprawa, Sylwia Chutnik, Grzegorz Wojdon, Andrzej Hamerski, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Ula Małecka, Przemek Wojcieszek, Anda Rottenberg, Barbara Lubos, Agnieszka Holland, Karolina Micuła, Agata Saraczyńska, Agnieszka Krakowiak-Kondracka, Andrzej Dopierała, Marek Kocot, Maciej Kowalewski, Aleksandra Maj, Barbara Marcinik, Paweł Czepułkowski, Emil Orzechowski, Alina Czyżewska, Janusz Chabior, Andrzej Seweryn, Adam Chmielewski, Janusz Majcherek, Konrad Szołajski, Grzegorz Sierzputowski, Łukasz Witt-Michałowski, Tomasz Mościcki, Janusz Anderman, Joanna Trzepiecińska, Dionisios Sturis, Tadeusz Nyczek, Eryk Lubos, Marta Miłoszewska, Andrzej Domalik, Barbara Sikorska-Bouffal, Ewa Wójciak, Andrzej Rzepliński, Agata Duda-Gracz, Grażyna Bułka, Magda Fertacz, Mirosław Neinert, Mirka Olbińska, Piotr Ratajczak, Henryka Krzywonos-Strycharska, Izabela Stronias, Iwona Reichardt, Igor Kujawski, Lena Frankiewicz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Jacek Dybowski, Cezary Żołyński, Jacek Wakar, Jadwiga Oleradzka, Krzysztof Czyżewski, Jarosław Fret, Ewa Raczak, Daria Anfelli, Jerzy Limon, Janusz Opryński, Sławomira Łozińska, Krzysztof Rogulski, Zbigniew Machej, Krzysztof Gierat i wielu innych.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 42 dni temu dnia 22/01/2021
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 27, 2021 @ 4:04 pm
 • W dziale: wiadomości

7 komentarze

 1. lustrator pisze:

  a to jakbys jednym slowem glabie polski>>>gwiazdor TVP Jarosław Jakimowicz kupił sobie od mafiosa 12-letnią Tajkę. Za 2 tys. marek

 2. zdziwiony pisze:

  No i SUPER.

 3. lustrator pisze:

  ale co jest nieslychanego w tych gląbach polskich. Nieslychana jest ta ich PYCHA.

 4. lustrator pisze:

  to rzuca snop swiatła na tych gląbow polskich>>>>W latach 2000–2016 prezesem stadniny był Marek Trela[6]. Od lutego 2016 prezesem w wyniku decyzji ministra rządu PiS został Marek Skomorowski[7], niemający doświadczenia w hodowli koni[8], zaś w czerwcu tego samego roku, w wyniku rozpisanego przez Agencję Nieruchomości Rolnych konkursu, prezesem został prof. dr hab. Sławomir Pietrzak[9]. Utracił on stanowisko w marcu 2018. Jego następcą został Grzegorz Czochański[10]. W wyniku działalności władz stadniny powoływanych przez rząd PiS w latach 2016–2018 stadnina utraciła swój prestiż; w roku 2018 odnotowała stratę finansową w wysokości 3,273 mln zł[11][12].

 5. lustrator pisze:

  dura lex sed lex czy może kto mieczem wojuje od miecza…>>>tutaj mamy obraz jak glab widzi demokracje .Ma cos o mieczu i duraleksie a generalnie podpada to pod typowe polaczkowate ..swinia swini nie zaswini.

 6. lustrator pisze:

  nie ma to jak gląb probuje opisac dokonania Glomba z tym ze nie wie dlaczego jest tak dobry i dlaczego tak dlugo. Wie ze za dlugo a czy dobry jest to nie wiadomo.Bo nie chodzi na Glomba bo Glomb to KOD.No cóz glab.I pomyslec ze z takich glabow sklada sie ten narodek od zawsze.

 7. Legniczanin pisze:

  dura lex sed lex czy może kto mieczem wojuje od miecza….?

  Tak to właśnie jest jak patologie się ugruntowały. Ćwierćwiecze na stanowisku dyrektora to wyjątkowo długi okres…. Trudno porównywać dokonania Głąba do innych dyrektorów, bo żaden, nawet z najznakomitszych, tyle nie siedział na jednym stołku!

  Powinno się organizować konkurs co kadencję, bez żadnych wyjątków i wówczas nie byłoby takich szopek…., bo każdy pojmuje demokracje wyłącznie z poziomu własnej grzędy! Jeśli wybiorą nowego bosa i ten zniszczy teatr to będzie ogromna strata dla tego miasta, ale jaka jest pewność, że nowy nie okaże się lepszy?

  Gdyby Głąb był tak doskonałym fachowcem jak go opisują w petycjach to już po drugiej kadencji w Legnicy zarządzałby jakimś dużym teatrem we Wrocku lub stolicy innego regionu! Może to jednak sukcesy wyłącznie na miarę tego grajdołka…?

  W rzeczywistości to kolejne igrzyska o nic…, bo czym jest walka stołek jednego dyrektora w obliczu otaczającej nas pandemii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-5884513_1920

Legnicki szpital rejestruje kolejne roczniki do szczepień

Read More →