schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

1 listopada nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach

Przez   /   16/10/2020  /   No Comments

W związku z przyrastającą falą zakażeń koronawirusem, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał zarządzenie, które wprowadza dodatkowe środki bezpieczeństwa w kościołach i przy sprawowaniu obrządków religijnych. Nakazuje m.in. odstąpienie od odprawiania w dzień Wszystkich Świętych mszy świętych i organizowania procesji na cmentarzach. Co jeszcze?

W dzień Wszystkich Świętych zamiast celebrować msze św. na cmentarzach księża mają zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych tego dnia w kościołach. ” Proszę o zachęcanie wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy nie tylko w uroczystość Wszystkich Świętych, ale przede wszystkim w tych dniach, kiedy można uzyskać odpust za zmarłych – od 1 do 8 listopada” – zwraca się biskup Zbigniew Kiernikowski do duchowieństwa.

Nadal obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej mszy świętej dla wszystkich z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.).

Proboszczowie muszą określić zgodną z rządowymi obostrzeniami maksymalną liczbę wiernych mogących przebywać jednocześnie w kościołach lub kaplicach i wywiesić taką informację przy wejściach do świątyń oraz opublikować na stronach internetowych parafii. Powinno się tam również znależć przypomnienie o obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic. Księża mają przypominać o tym uczestnikom nabożeństw przed rozpoczęciem każdej liturgii.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa w kościele jest zwolniony tylko kapłan sprawujący Eucharystię.

Parafia powinna być zaopatrzona w dozowniki płynu dezynfekcyjnego, które należy umieścić przy wejściach do kościoła, w zakrystii oraz w pobliżu ołtarza. Wszyscy wchodzący powinni dezynfekować dłonie. Należy też dezynfekować ławki, klęczniki i inne miejsca często dotykane przez wiernych.

Wiernym należy umożliwić przyjmowanie komunii świętej według ich wyboru: albo do ust, albo na rękę. Biskup wskazuje, jak zorganizować udzielanie komunii i spowiedź, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 202 dni temu dnia 16/10/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 21, 2020 @ 7:12 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obrady_kapituly_konkursu_ambasador_polski_4_

Heros of Might and Magic III czyli Lewandowski w KGHM

Read More →