Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Złote Samorodki czyli 5 dobrych filmów dolnośląskich

Przez   /   01/10/2017  /   No Comments

Filmy “50km/h”, “Wyścig”, “Pantha Rhei Wrocław”, “Szczęściarz” i “W absolutnej ciszy” nagrodzono w II edycji Festiwalu Filmów Dolnośląskich w Złotoryi. W konkursie rywalizowało 10 filmów fabularnych, 24 filmy dokumentalne i 6 filmów reklamowych tematycznie lub poprzez twórców związanych z Dolnym Śląskiem.

Po 20 godzinach projekcji, jury (scenarzysta Błażej Przygodzki,producentka Monika Galliot Salińska, aktorka Magdalena Wróbel, filmoznawczyni Małgorzata Dancewicz i polonistka Iwona Pawłowska) wydało werdykt.

- Były filmy, które nas zaskoczyły. Były też takie, które nas zauroczyły. Ale, co najważniejsze, żaden nas nie pozostawił obojętnych – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród przewodniczący jury Błażej Przygodzki.

W najsilniej obsadzonej kategorii “Film dokumentalny” wygrał “Wyścig” wyreżyserowany przez Stanisława Cuske – subtelny, operujący metaforą i niedomówieniem, portret ojca i syna. Ojciec to mistrz Polski w jeździe na żużlu Jacek Gollob – gigant, w cieniu którego  dorósł Oskar Gollob, reprezentujący następne pokolenie żużlowców.

Czego szukało jury w filmach dokumentalnych? – Przede wszystkim emocji – odpowiada Błażej Przygodzki. Zdradza, że to była jedyna kategoria, w której werdykt nie był jednomyślny.

Złoty Samorodek za najlepszy film reklamowy zgarnął Tomasz Walczak, autor zrobionego techniką poklatkową filmu {Pantha Rhei Wrocław”. – Wybraliśmy film, który robi świetną robotę marketingową, ale ma tez walory artystyczne – mówi przewodniczący jury.

Za najlepszy film fabularny uznano “50 km/h” – wspólne dzieło Klaudii Bartosiak, Justyny Gidzińskiej, Anny Łukaszewskiej, Szymona Jarząbka, i Jana Gruszki.

Z Nagrodą Burmistrza Złotoryi wyjechał z festiwalu team Bronisław Bubiak, Jolanta Krysowata, Mariusz Marks – autorzy filmu “Szczęściarz” o fotografie Stefanie Arczyńskim. Jego bardzo ciekawa  biografia (syn polskich emigrantów wcielony do Luftwaffe, walczący po przeciwnej stronie frontu niż brat, po wojnie zamieszkał na Dolnym Śląsku)  staje się metaforą skomplikowanych losów Polaków.

Nagroda Prezydenta Legnicy powędrowała w ręce Łukasza Śródki, autora filmu “W absolutnej ciszy”. “W absolutnej ciszy” jest pełnometrażowym filmem dokumentalnym o życiu i twórczości Konrada Jarodzkiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bez tytułu

Legnickie Pole. Plezia i spółka w interesie mieszkańców

Read More →