Oberża nowa
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Zdjęcia i fotomontaże Beksińskiego w Legnicy

Przez   /   04/02/2019  /   No Comments

Od jutra (5 lutego) Galeria Ring (Rynek 12) zaprasza na nową wystawę. Złożą się na nią zdjęcia i fotomontaże Zdzisława Beksińskiego pochodzące ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. 

“Są to przedstawienia, które dokumentują nie tylko oryginalną twórczość artysty, ale i swoiste kadry z jego codziennych zmagań ze światem zewnętrznym, istniejącym poza zaciszem jego pracowni, poza „kosmosem” jego rodzinnych spraw i codzienności, które także z upodobaniem dokumentował przez wiele lat. – pisze Galeria Sztuki w Legnicy w zaproszeniu na wystawę. Jej bohater to postać fascynująca, o czym niedawno przekonali się wszyscy, którzy sięgnęli po książkę Magdaleny Grzebałkowskiej “Beksińscy. Portret podwójny lub widzieli film Jana P. Matuszyńskiego “Ostatnia rodzina”. W powszechnej świadomości Zdzisław Beksiński funkcjonuje głównie jako malarz sugestywnych abstrakcyjnych obrazów, w których jawa miesza się ze snem. Równolegle zajmował się jednak innymi dziedzinami sztuki: grafiką komputerową, rzeźbą. I fotografią.

Był częścią nieformalnej grupy, która przeszła do historii fotografii polskiej jako Antyfotografia. Inspirowały go m.in. fotografia surrealizmu i teoria montażu filmowego radzieckiego konstruktywisty Wsiewołoda Pudowkina.  Do kolaży wykorzystywał zdjęcia amatorskie, reprodukcje z czasopism (w tym z pism pornograficznych), zniszczone negatywy, jak też reprodukcje tekstów słownikowych. Wszystko opatrywał szokującymi i zaskakującymi tytułami wchodzącymi w interakcję z zestawionymi fotografiami.

Wystawa w Galerii Ring będzie czynna do 10 marca. Finisaż zapowiadany jest 1 marca. 5 marca galeria planuje dodatkowe spotkanie przybliżające życie rodziny Beksińskich.

FOT. ZDZISŁAW BEKSIŃSKI/ MAT. PROMOCYJNE GALERII SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 199 dni temu dnia 04/02/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 5, 2019 @ 12:22 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mirai_44

Co jest do obejrzenia w legnickim Kinie na Dachu?

Read More →