suntravel5
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Zabijanie Gomułki” na żywo z Legnicy w TVP Kultura

Przez   /   24/09/2018  /   No Comments

We wtorek 9 października o godz. 20.30 TVP Kultura przeprowadzi bezpośrednią transmisję z legnickiej Sceny Gadzickiego prezentując w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski “Zabijanie Gomułki” na podstawie powieści Jerzego Pilcha w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba. Ten znakomity spektakl, a przy tym nostalgiczną komedię, będzie można obejrzeć w teatrze także w sobotę i niedzielę 6 i 7 października o godz. 19.00.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura realizowany we współpracy z Agencją Kreacji Teatru TV to kontynuacja pomysłu zainicjowanego w 2015 roku, gdy świętowano 250-lecie Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. Odnowioną edycję zainaugurowano w marcu br. transmisją „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Nowy sezon tego cyklu TVP Kultura zainaugurowała 18 września transmisją spektaklu “Wszystko o mojej matce” w reżyserii Michała Borczucha z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa.

Sceniczne „Zabijanie Gomułki” ma już jedenastoletnią historię. Pomysł duetu Robert Urbański (scenariusz) i Jacek Głomb (reżyseria), by z powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast” wykroić motyw groteskowego spisku i planu zamachu na byłego I sekretarza KC PZPR przy pomocy chińskiej kuszy, a w efekcie uczynić z niego napęd scenicznego dramatu, okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w 2007 roku spektakl zrealizowany prapremierowo w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze rozbił bank z nagrodami 13. edycji ministerialnego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Otrzymali je wówczas: Jacek Głomb za reżyserię, Robert Urbański za adaptację sceniczną tekstu oraz Małgorzata Bulanda za scenografię.

Powodzenie tej realizacji sprawiło, że “Zabijanie Gomułki”, które w zgodnej opinii krytyków jest najlepszą sceniczną adaptacją prozy Jerzego Pilcha w polskim teatrze, dając przy tym okazję do aktorskich popisów najwyższych lotów, w listopadzie 2013 przeniesiono na deski legnickiego teatru w nowej obsadzie. Nowej, ale nie do końca. Zbigniew Waleryś (jako Józef Trąba) oraz Robert Gulaczyk (Arcymajster Swaczyna) nadal grają w tym spektaklu, który łącznie miał już ponad setkę przedstawień (w tym 61 w realizacji legnickiej). Ostatnio sztukę wystawiano jesienią 2017 roku, zarówno na macierzystej scenie w Legnicy, jak i podczas podróży w programie Teatr Polska po Wielkopolsce, Lubuskiem i Dolnym Śląsku.

Według reżysera Jacka Głomba powodzenie spektaklu to w dużej mierze zasługa aktorskiej kreacji, jaką stworzył w nim Zbigniew Waleryś w roli autora groteskowego zamachu. Od zagranej przez niego postaci Józefa Trąby – nieroba, lekkoducha, pijaka i filozofa w jednym – który postanawia zabić “jednego z wielkich tyranów ludzkości”, nie można oderwać załzawionych ze śmiechu oczu. To: „luterski Zagłoba, kuzyn gogolowskiego Chlestakowa, Odyseusz ziołowej nalewki”, „werbalny automat, Papkin zasilany napięciem 40 proc.”, „pijak, który od wódki trzeźwieje”, a przy tym „upiór polskiego wódopijstwa, wielki mag flachy, zaklinacz alkoholowego odoru, polski Kordian na emeryturze”. Tak o tej postaci pisali recenzenci przedstawienia.

„Uroczy. Ten staromodny przymiotnik najpełniej oddaje atmosferę, kunszt aktorów, zamysł reżyserski i efekt końcowy produkcji Teatru Modrzejewskiej. „Zabijanie Gomułki” to spektakl nieudziwniony, błyskotliwy, prowadzący widzów ścieżką bliską polskiej rzeczywistości” – ocenił recenzent, kulturoznawca i profesor Leszek Pułka. Przedstawienie bawi i wzrusza przenosząc widza w świat, który jest „Himalajami absurdu, Czomolungmą nonsensu, Nanga Parbat polskiej patriotycznej utopii wszystkich epok” (Łukasz  Drewniak), obrazując w krzywym zwierciadle mało znane realia społeczności polskich luteran oraz odległe już czasy PRL-u, gdy partyjną Trybunę Ludu czytało się między wierszami.

Po latach, jakie minęły od pierwszej realizacji tej sztuki, zmieniło się polityczne i społeczne otoczenie, w jakim jest wystawiana. Zmieniła się także recepcja przedstawienia. „Dziś pan Trąba już mnie nie śmieszy. Pan Trąba mnie przeraża. Bo Trąbów ci u nas jakby dużo więcej niż przedtem. Niektórzy nawet dzierżą ministerialne posady” – pisał w 2016 roku Łukasz Drewniak. „To spektakl w kolorze sepii. Świat wspólnoty i międzyludzkich relacji przedstawiony w “Zabijaniu Gomułki” już nie istnieje, co aktualnie odczuwa się zdecydowanie mocniej, niż wtedy, gdy spektakl miał obie swoje premiery” – zauważyła Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej Wrocław jesienią 2017 roku.

Październikowa prezentacja „Zabijania Gomułki” będzie trzecią bezpośrednią transmisją (live z udziałem publiczności) legnickiego spektaklu teatralnego na telewizyjnej antenie TVP Kultura. Pierwszą było „Made in Poland” w autorskiej reżyserii Przemysława Wojcieszka z nieistniejącej już Sceny na Piekarach (2005), zaś drugą „III Furie” Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk w reżyserii Marcina Libera ze studia TVP Katowice (2012) podczas XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje”.

W telewizyjnym dorobku legnickiej sceny są także: „Pasja” w reż. Jacka Głomba (1996), “Ballada o Zakaczawiu” w reż. Waldemara Krzystka (2002), „Wschody i Zachody Miasta” w reż. Jacka Głomba (2005), widowisko muzyczne „Kwiaty polskie” w reż. Jacka Głomba (2005), “Plac Wolności” w reż. Lecha Raczaka (2007) oraz “Orkiestra” w reż. Jacka Głomba (2013).

„Zabijanie Gomułki” na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Wieczorne spektakle w sobotę i niedzielę (6 i 7 października) o godz. 19.00 oraz we wtorek 9 października o godz. 20.30. Spektakle przedpołudniowe 4 i 5 października o godz. 11.00. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. Bilet można kupić także w Internecie https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 269 dni temu dnia 24/09/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 24, 2018 @ 4:46 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

6-(301)

Wyjątkowa w skali kraju wystawa prac Hel Enri

Read More →