UM_Legnica_Iluminacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wystawa prac Waltera Bayera w Muzeum Miedzi

Przez   /   31/03/2017  /   No Comments

Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza w piątek (31 marca) o godz.17.00 na otwarcie wystawy „Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość”, która odbędzie się w salach muzealnych w Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2.

Honorowymi gośćmi tego wydarzenia będą potomkowie artysty, rodzina Hinke, której obrazy stanowią trzon wystawy. Pokaz uzupełniają dzieła ze zbiorów Haus Schlesien w Königswinter, Liegnitzer Sammlung Wuppertal i Muzeum Miedzi w Legnicy. Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Tadeusz Krzakowski. Jest ona pierwszą, po 1945 roku prezentacją twórczości artysty w jego rodzinnym mieście.
Walter Bayer, nauczyciel rysunków, malarz i ilustrator. Urodził się w Legnicy, tutaj także przez większą część życia mieszkał, pracował i tworzył. Zgodnie z rodzinną tradycją, najpierw ukończył seminarium nauczycielskie, później studiował we Wrocławiu, Düsseldorfie i Berlinie, gdzie złożył w 1908 r. egzamin uprawniający do nauczania rysunków.
Od 1919 r. uczył w gimnazjum, później w liceum ( Oberrealschule) w Legnicy. Jego wychowankami byli m.in. Hubertus Breitkopf, Eduard Frey i przede wszystkim Hans Jatzlau. W latach trzydziestych pełnił funkcję sekretarza stowarzyszenia Liegnitzer Kunstverein.
W swojej twórczości chętnie sięgał po tematy baśniowe, sceny rodzajowe umieszczał w realiach epoki biedermaieru, podejmował tematy historyczne takie, jak bitwa pod Legnicą z 1241 roku, utrwalał urodę współczesnej sobie Legnicy. Pracował jako ilustrator książek, wydawnictw muzycznych i druków reklamowych. Projektował plakaty oraz karty pocztowe. Rysunki i karykatury zamieszczał także w lokalnej prasie. Zmarł w lipcu 1946 r. w Würzburgu. Jego grób znajduje się w Hohenfeld/Kitzingen.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 624 dni temu dnia 31/03/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 31, 2017 @ 1:33 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pomnik-289-683x1024

Klaman położy cień na pl. Słowiańskim. Potem wystawa

Read More →