PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wyjątkowa wystawa zdjęć Andrzeja Bednarka w Galerii Piastów

Przez   /   07/05/2019  /   No Comments

W dniach 13 – 19 maja zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Galerii Piastów na wystawę zdjęć legnickiego fotografa, Andrzeja Bednarka, pt. „Rutynowo fotografuję wszystko co widzę”, wykonanych i edytowanych w całości za pomocą telefonu komórkowego.

Andrzej Bednarek urodził się i wychował w czasach analogowych, do których ciągle odczuwa sentyment. Z własnego wyboru zawodowy kierowca, z zamiłowania fotograf amator.

Od zawsze niepoprawny marzyciel i nałogowy poszukiwacz piękna, wielbiciel dobrej literatury i jeszcze lepszej muzyki.

Jak sam mówi, na co dzień fotografuje telefonem komórkowym:

- To zapewnia dyskrecję, nie rzuca się w oczy, nie przeszkadza innym, więc ludzie, których też uwieczniam, nie stroją póz, są wyluzowani lub spięci, ale naturalni. Komórka sprawia, że nie czują się zagrożeni, inaczej niż gdy ktoś im podtyka pod nos „armatę” obiektywu, czai się na nich za krzakiem jak paparazzi. Ja po prostu przystaję i przyglądam się światłu i cieniom. I gdy otoczenie już mnie ignoruje, wtedy naciskam spust migawki i… mam uchwycone, czasami, to co chciałem ale także – często – coś zaskakującego. To jest, niestety, ograniczenie telefonu komórkowego: migawka działa z zauważalnym opóźnieniem. Mnie to nie przeszkadza, bo opanowałem tę pozorną wadę komórki, ale zdarza się, że coś rzeczywiście uleciało i nie da się powtórzyć ujęcia. I chociaż fotografowanie „normalnym” aparatem daje większe możliwości to i ono ma spore ograniczenia. „Duży” aparat – lustrzanka – przyciąga wzrok gapiów, wymaga pewnego – ciężar – wysiłku fizycznego ale i umysłowego, bo wprawdzie na karcie mogę zapisać kilkaset czy nawet kilka tysięcy kadrów, ale kto by to później przejrzał, wybrał tylko te najlepsze?

To nie wszystko. Za używaniem telefonu komórkowego stoi jeszcze jeden dobry powód. Jak dodaje:

- Spacer z lustrzanką plus obiektywami w plecaku, to już wyprawa. Dlatego lustrzanka przeważnie zostaje w domu. Telefon zazwyczaj mam przy sobie, mieści się w kieszeni, mogę z niego skorzystać niemal natychmiast bez – co już podkreślałem – zwracania na siebie uwagi, a to często bywa kluczowe. Nie bez kozery Chase Jarvis zauważył: najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.

Ponadto do dyspozycji mamy mnóstwo aplikacji pozwalających natychmiast, w telefonie, obrobić/poprawić/zmienić pstrykniętą fotkę. Ja właśnie tak tworzę moje obrazki: kilkuletnia komórka, trochę cierpliwości, wyuczona umiejętność obserwacji i dwie, trzy aplikacje w telefonie. Nic więcej. Efekty moich spacerów akurat po Legnicy można obserwować na tej miniwystawie. Czy są dobre, ładne? Nie mnie to oceniać. Mnie przyjemność sprawia samo uchwycenie chwili, fajne światło i później trochę zabawy z obróbką w telefonie, w wolnej chwili – najczęściej postarzenie zdjęcia: taki mój sentyment za analogowymi czasami, gdy każdy miał więcej luzu i czasu na zastanowienie się… Nad czym? Nad samym sobą przede wszystkim.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wystawie, która będzie miała miejsce w GALERII PIASTÓW, na parterze tuż obok salonu FUJIFILM.

13-19 maja 2019.

W godzinach otwarcia Galerii Piastów

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 102 dni temu dnia 07/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 7, 2019 @ 10:14 pm
  • W dziale: kultura, styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mirai_44

Co jest do obejrzenia w legnickim Kinie na Dachu?

Read More →