basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wraca na scenę “Droga śliska od traw…”. Przeżyj to!

Przez   /   30/01/2019  /   No Comments

Po półrocznej przerwie Teatr Modrzejewskiej przypomni swój hit: wielokrotnie nagradzany mroczny thriller z polskiej wsi, która tylko pozornie jest sielska, anielska. Nie przegapcie: 8 i 9 lutego na Scenie Gadzickiego „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka.

To spektakl, który w 2014 roku rozbił bank z nagrodami na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. Widzowie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy obwołali go najlepszą produkcją trzech ostatnich sezonów. „Droga śliska od traw…” okazała się również najlepszym tekstem dramatycznym w 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2015 roku legnicki teatr za dostał za ten spektakl nagrodę główną podczas 13. Fanaberii Teatralnych w Wałbrzychu.

Katarzyna Dworak i Paweł Wolak opowiadają o naturze zła; o tym skąd się bierze, jak rośnie, co robi z ludźmi. Akcja zaczyna się w wigilię Bożego Narodzenia, od pasterki zapowiadającej święta, czas pokoju i miłości. We wsi, do której autorzy “Drogi…” przykładają soczewkę, duchowa przemiana ludzi, śpiewających kolędy i dzielących się opłatkiem jest tylko pozorna. Ani na chwilę nie przestają w nich buzować stare namiętności: złość, frustracja, nienawiść, pogarda, strach, duma i zaborcza miłość. Katalizatorem pasma zbrodni staje się Bogdan, który odsiedziawszy wyrok za znęcanie się nad rodziną i nękanie sąsiadów, w tę „cichą noc, świętą noc” wraca do swoich.

Klaustrofobiczna, ciężka atmosfera sztuki Dworak i Wolaka byłaby pewnie trudna do zniesienia, gdyby nie przełamano jej co jakiś czas humorem – rubasznym, pieprznym, czasami może nawet ocierającym się o granice dobrego smaku. Dzięki tym kompozycyjnym chwytom, widz ma chwilę na złapanie oddechu a dramatyczny finał zwala z nóg.

Siła tego spektaklu tkwi w mądrym, przejmującym tekście, równie ascetycznej co funkcjonalnej scenografii Małgorzaty Bulandy i najwyższych lotów aktorstwie. Za rolę Diabła wielbię Grzegorza Wojdona. Przyjdźcie, zobaczcie dlaczego.

“Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak w ich reżyserii, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Scena Gadzickiego, 8 i 9 lutego (piątek, sobota), godz 19. BILETY: 35 i 28 zł. INFORMACJA I REZERWACJA: tel. 76/ 72 33 305, bilety@teatrlegnica.pl. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 w Teatrze Modrzejewskiej, Rynek 39, oraz na godzinę przed spektaklem w miejscu jego grania.

 

Uwaga! Dzięki Teatrowi Modrzejewskiej  możemy Państwa obdarować biletami na „Drogę śliską od traw…” Mamy  jedno dwuosobowe zaproszenie na piątkowy spektakl (8 lutego, godz. 19.00). Zainteresowanych prosimy o telefon na numer 784 604 641. Prosimy już nie dzwonić – zaproszenie trafiło do Czytelnika, który był najszybszy. 

 

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 204 dni temu dnia 30/01/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 1, 2019 @ 4:39 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mirai_44

Co jest do obejrzenia w legnickim Kinie na Dachu?

Read More →