basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wójt prze do budowy kopalni węgla pod Legnicą

Przez   /   27/07/2017  /   1 Comment

Wbrew wyrażonej w referendum woli mieszkańców gminy Lubin, wójt Tadeusz Kielan najwyraźniej nie porzucił myśli o odkrywce węgla brunatnego na swoim terenie. Zaprasza radnych na wyjazd studyjny w okolice kopalni Bełchatów, “celem zapoznania mieszkańców gminy Lubin z wszelkimi aspektami związanymi z wydobyciem węgla brunatnego oraz pozyskania jak najszerszej wiedzy dotyczącej tego tematu”.

Wyjazd jest planowany na 4 października. Radni mają spotkać się z włodarzami gmin górniczych oraz przedstawicielami Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Wójta  wiąże wynik referendum z września 2009 roku, gdy mieszkańcy 6 gmin (Lubin, Ścinawa, Prochowice, Kunice, Miłkowice i Ruja) zdecydowanie i jednoznacznie wypowiedzieli się  przeciwko wydobywaniu węgla brunatnego metodą odkrywkową. Od początku kadencji Tadeusz Kielan próbuje przezwyciężyć opór lokalnej społeczności przeciwko eksploatacji złoża. W 2016 roku  wraz z podległymi mu urzędnikami oraz sołtysami  uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Legnicy z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej oraz lubińskiego oddziału Towarzystwa Konsultantów Polskich. Tłumaczył wówczas:

– Do tej pory mieszkańcy gminy Lubin byli straszeni odkrywką, o kopalni mówiono wyłącznie w kontekście zła i degradacji, które mogą spotkać nasz  region. Dlatego też nasz udział w konferencji, poświęconej tym kwestiom, nie budził wątpliwości. Chcemy zgłębić  temat, by móc wypracować wspólne stanowisko władz i mieszkańców.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 453 dni temu dnia 27/07/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 27, 2017 @ 4:08 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. tobiasz pisze:

    Póki co wójt jest sam – w grudniu 2016 r. 4 gminy i starostwo w Legnicy jednoznacznie odrzucili pomysł powrotu do sprawy odkrywki “Legnica” , referendum obowiązuje. Pytanie kto sfinansuje gigantyczną inwestycję (kopalnia i elektrownia) ? PGE ? wątpię … UE nie złagodzi wymogów środowiskowych – węgiel to przeszłość i chyba nawet p. wójt o tym wie.. postępu nikt nie zatrzyma, kto chce żyć w skansenie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wybory 039

Bzdury w protokołach czyli wybory po złotoryjsku

Read More →