schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wojewoda uznał skargę obywateli na jakość transmisji

Przez   /   13/06/2019  /   No Comments

Samorządy zostały zobowiązane do udostępnienia mieszkańcom transmisji z sesji, ale bywa, że na nagraniach niewiele widać i słychać. W Ścinawie interweniowało Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Zostało zignorowane przez przewodniczącego rady, więc skarga wylądowała na biurku wojewody dolnośląskiego. Wojewoda uznał ją za zasadną. 

Teoretycznie każdy może zobaczyć i posłuchać w internecie, jak obradują radni w jego gminie, powiecie, województwie. Ustawą z 11 stycznia 2018 r. Sejm zobowiązał samorządy do transmitowania sesji, rejestrowania ich i udostępniania mieszkańcom w formie nagrań video. Miało to zwiększyć udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów samorządu. Problemem jest jakość dźwięku i obrazu.

Wojewoda dolnośląski potwierdził, że nagrania z sesji Rady Miejskiej w Ścinawie “odtwarzane na poziomie maksymalnej głośności, były ledwo słyszalne, a w dużej mierze prawie niedosłyszalne.” Poza tym mieszkańcy nie mieli szans zobaczyć np. omawianej przez burmistrza w marcu prezentacji w zakresie wydatkowania środków budżetowych”, bo nie zadbano o stosowne zbliżenie na ekran z tymi informacjami.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska nie od razu udało się ze skargą do wojewody. Wniosek o poprawienie jakości nagrań został wcześniej wysłany do przewodniczącego Rady Miejskiej w Ścinawie. Przewodniczący skargę zbagatelizował. Odpisał, że gmina zakupiła i 27 lutego 2019 r. uruchomiła profesjonalny sprzęt do nagrywania obrad. Zapewniał, że władze Ścinawy dokładają starań, gmina działa w sposób transparentny, a jakość nagrań jest na wysokim poziomie.

Niestety, nie jest. Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska niezadowolone ze sposobu załatwienia wniosku złożyło skargę. Wojewoda zbadał sprawę i potwierdził, że ani jakość nagrań z sesji, ani sposób potraktowania wniosku Watchdog Polska przez przewodniczącego Rady Miasta w Ścinawie nie są właściwe.

Czy można się spodziewać lawiny podobnych skarg? Być może, bo wiele samorządów traktuje obowiązek transmitowania i nagrywania sesji bez odpowiedniej staranności. Nie lada wyzwaniem jest na przykład odsłuchanie sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego, bo nieustanne buczenie, trzaski, szumy utrudniają albo wręcz uniemożliwiają wysłuchanie dyskusji. Niewiele lepiej jest w przypadku Rady Miejskiej Złotoryi, Rady Miejskiej Chojnowa. Za wzór warto wskazać transmisje z obrad Rady Miejskiej Legnicy: profesjonalnie nagłośnione, pozbawione irytującego budzenia w tle, umiejętnie operujące zbliżeniami na prezentacje i poszczególnych uczestników dyskusji.

FOT. SCREEN/YOUTUBE.PL/ GMINA ŚCINAWA

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 836 dni temu dnia 13/06/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 13, 2019 @ 5:07 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

106686778_10223354987453371_4244387397478511715_n

Lekarka Kaja Filaczyńska i inni chcą pomagać na granicy

Read More →