um_team
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Wielu ludzi nie odbiera listów z ZUS z numerem konta

Przez   /   03/11/2017  /   No Comments

Już ponad 90 tys. z wysłanych listów wróciło w całej Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jako korespondencja nieodebrana. Na Dolnym Śląsku zwrotów jest prawie 23 tys. Zakład będzie teraz wyjaśniał powody zwrotów i starał się dotrzeć z informacją o numerze rachunku składkowego do osób, które nie odebrały korespondencji.

ZUS zakończył wysyłkę listów do płatników składek. W całej Polsce wysłanych zostało 3,6 mln listów, z czego 296 354 na samym Dolnym Śląsku.

– Niestety, część z wysłanych listów nie została odebrana i wróciła do ZUS, jako korespondencja nieodebrana. Apeluję, więc ponownie do wszystkich płatników składek o odbieranie korespondencji z informacją o indywidualnym numerze rachunku składkowego – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzeczni Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Bez nowego numeru rachunku bankowego w styczniu nikt nie opłaci składek już za grudzień. Wszyscy płatnicy składek dostaną swój numer konta jeszcze przed końcem tego roku. Listu należy spodziewać się pod adresem siedziby firmy lub adresem wskazanym, jako korespondencyjny. List polecony to nie jedyny sposób na poznanie numeru rachunku składkowego. Będzie można ustalić go również w każdej placówce ZUS lub poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej (022 560 16 00 lub cot@zus.pl). Przedsiębiorca powinien upewnić się czy zna swój numer najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. To bardzo ważne, ponieważ dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte 31 grudnia. Aby opłacić składki w terminie trzeba będzie posłużyć się nowym numerem rachunku składkowego.

Indywidualny numer będzie składał się łącznie z 26 cyfr, z czego niezmienny dla wszystkich będzie wyłącznie stały numer identyfikujący ZUS – 60000002026. Pozostała część to liczba kontrolna, liczba uzupełniająca oraz NIP danego płatnika, który będzie stanowić ostatnie 10 cyfr numeru rachunku.

- Zanim zrobimy pierwszy przelew warto dokładnie sprawdzić czy przysłany nam numer zawiera NIP firmy. Jeśli mamy wątpliwości, co do prawidłowości numeru konta – należy skontaktować się z ZUS – zachęca rzeczniczka.

ZAMIAST TRZECH LUB CZTERECH PRZELEWÓW WYSTARCZY JEDEN

Oprócz numeru rachunku zmieni się także sam sposób tworzenia przelewu. Do tej pory używano do tego specjalnych formatek. Od 1 stycznia do opłacenia składek przedsiębiorcy będą korzystać ze zwykłego przelewu, czyli takiego, jakim płacimy np. za gaz czy telefon. Co więcej jedyne informacje, jakie trzeba będzie wpisać na przelewie to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz indywidualny numer rachunku składkowego. Nowe rozwiązanie pozwoliło, więc na zrezygnowanie z konieczności wpisywania wielu dodatkowych informacji. Powinno to zminimalizować zagrożenie błędnego wypełnienia przelewu. E-składka to duże uproszczenie także, dlatego, że nie jest już istotne na ile funduszy i ubezpieczeń opłaca się składki – niemal zawsze będzie to tylko jeden przelew. Wyjątkiem są płatnicy, którzy rozliczają składki nie tylko z tytułu prowadzonej działalności, ale np. dodatkowo za nianie. Oni otrzymają z ZUS dwa numery rachunków i będą tworzyć dwa przelewy. Jest to jednak niewielka grupa płatników składek.

Ilość listów, które zostaną wysłane do przedsiębiorców na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk stan na 30.10.2017

296 354

ZWROTY: 22 478

Wrocław

151 176

13334

Wałbrzych

91 490

6140

Legnica

53 688

3004


Źródło ZUS

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20181016_103831

Targi edukacyjno-zawodowe robią furorę w Złotoryi

Read More →