PZU
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Startuje II Festiwal Filmów Dolnośląskich w Złotoryi

Przez   /   29/09/2017  /   No Comments

Dziś w złotoryjskim kinie Aurum rusza II Festiwal Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek”. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Złotoryi. W trzydniowym konkursie weźmie udział kilkadziesiąt filmów, a gościem specjalnym imprezy będzie Waldemar Krzystek.

Festiwal zadebiutował w kalendarzu wydarzeń filmowych w ubiegłym roku. Choć jest jedną z najmłodszych imprez w gronie ponad 70 polskich festiwali filmowych, to bardzo dynamicznie się rozwija. W tym toku przez 3 dni widzowie będą mogli obejrzeć w sumie 40 obrazów o Dolnym Śląsku i zrealizowanych przez dolnośląskich twórców, w tym 24 zgłoszone w kategorii film dokumentalny, 10 filmów fabularnych oraz 6 reklamowych. To 3 razy więcej niż podczas pierwszej edycji imprezy. Wśród zgłoszonych filmów są takie, które brały już udział w innych festiwalach, a jeden z kandydatów do nagrody Złotego Samorodka startował w ubiegłym roku w Hollywood International Independent Documentary Awards.
– Niezmiernie cieszy nas coraz większe zainteresowanie tego typu wydarzeniami na Dolnym Śląsku, świadczy to o rosnącej popularności festiwali filmowych oraz większej świadomości kulturalnej dzisiejszego pokolenia – mówi Zbigniew Gruszczyński, szef Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz dyrektor „Złotego Samorodka”.
Festiwal zacznie się w piątek 29 września, a zakończy galą rozdania nagród w niedzielę 1 października. Widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie filmy bezpłatnie w czterech blokach, które zostaną wyświetlone w piątek i sobotę. To oznacza ponad 15 godzin projekcji konkursowych. Początek rozdania nagród w niedzielę o godz. 14. Festiwal zakończy się koncertem muzyki filmowej w wykonaniu filharmoników z orkiestry Klassik Modern. Wstęp na galę i koncert jest również bezpłatny.
Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie Waldemar Krzystek, znany polski reżyser pochodzący z Legnicy. Spotka się ze złotoryjskimi widzami w piątek 29 września na wieczorze pn. „Filmowa Legnica Waldemara Krzystka” i opowie o swojej twórczości. Przed kinem Aurum będzie można obejrzeć wystawę pt. „Filmowa Legnica”. – Waldemar Krzystek pojawi się w Złotoryi w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą powstania filmu „Mała Moskwa”, najbardziej znanego obrazu reżysera, za który w 2008 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę Złotych Lwów. Dlatego tegorocznemu festiwalowi, obok burmistrza Roberta Pawłowskiego, patronuje też miasto Legnica, a prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wręczy jedną z festiwalowych nagród – tłumaczy Zbigniew Gruszczyński, dyrektor II Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek 2017”. Spotkanie z reżyserem zakończy projekcja „Małej Moskwy”.
W jury tegorocznego festiwalu zasiądą: Błażej Przygodzki (dziennikarz, pisarz i scenarzysta, m.in. w serialach „Policjantki i policjanci” oraz „Pierwsza miłość”), Monika Galliot Salińska (producentka specjalizująca się w serialach, produkowała m.in. „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”, „Świat wg Kiepskich”) oraz Magdalena Wróbel (aktorka, znana m.in. z seriali „Dziewczyny ze Lwowa” oraz „Rancho”, a także filmu „Planeta singli”). Jury uzupełnią przedstawiciele miasta Złotoryja i miasta Legnica.
„Złoty Samorodek” to prezentacja i promocja dorobku artystycznego twórców dolnośląskich lub filmów o Dolnym Śląsku. Konkurs adresowany jest zarówno do amatorów, jak i zawodowców. Organizuje go Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji. Na najlepszych w każdej kategorii (dokument, reklama, fabuła) czekają atrakcyjne nagrody pieniężne oraz statuetki Złoty Samorodek. Rok temu trafiły one do twórców „Super Story” (film fabularny), „Przystani” (obraz dokumentalny), „Fontanny w Choczu” (produkcja reklamowa). Jury wyróżniło też „Opowieść złotoryjską”. Nagrodę Burmistrza Złotoryi otrzymał film „Bogdan idzie na randkę”.
Tegoroczny festiwal wsparły finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja KGHM.

Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi

FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →