Juwenalia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

W Lasku Złotoryjskim TBS wznosi blok dla 44 rodzin

Przez   /   11/06/2018  /   No Comments

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, którego głównym udziałowcem jest Legnica, od roku buduje na osiedlu w Lasku Złotoryjskim przy ul. Makuszyńskiego nowy blok dla 44 rodzin. Powstały już trzy z czterech zaplanowanych kondygnacji. Z postępami budowy zapoznali się dziś (11 czerwca) prezydent Tadeusz Krzakowski i dziennikarze.

W budynku, który wyposażony jest m.in. w podziemne garaże, wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie, oszczędzające energię i zdecydowanie obniżające koszty przyszłej eksploatacji.

- Będzie on miał ogrzewanie sufitowe, które zapewni system studni i pomp głębinowych, które dostarczą ciepło z wnętrza ziemi – mówi prezes TBS Kamienna Góra, Władysław Niemas. – Wykonaliśmy kilkanaście odwiertów na głębokość 180 metrów, z których będzie pochodziła energia cieplna.

Z kolei system wentylacji doprowadzi do mieszkań przefiltrowane i oczyszczone powietrze. Dzięki rekuperacji ciepło będzie mechanicznie odzyskiwane. Zimą ciepło. Latem chłodno.

Każdy z lokatorów, otrzyma oprócz mieszkania z balkonem, także pomieszczenie gospodarcze i garaż. W budynku powstają jedno, dwu, trzy i czteropokojowe mieszkania o średniej powierzchni ok. 50 m2. Koszt tej inwestycji, przewidzianej w cyklu dwuletnim, to około 8 mln zł. Jest ona finansowana z niskooprocentowanej pożyczki z Banku Budownictwa Krajowego (49 proc), przyszłych lokatorów, gminę i TBS. Koniec budowy latem 2019 roku. Wszystkie lokale mają już swoich najemców.

W tym byłym poradzieckim kompleksie wojskowym (R-33) w ciągu 12 lat przekazano lokatorom już siedem wyremontowanych bloków, w których jest ponad 400 mieszkań. Ósmy budowany jest od podstaw.

Kto może wynająć mieszkanie w TBS? Osoba, która jest na liście oczekujących, niemająca własnego mieszkania i osiągająca dochody pozwalające na jego utrzymanie. Wymagane jest partycypacja w wysokości około 20 proc. wartości mieszkania, która zostanie zwrócona, gdy lokator zrezygnuje z lokalu, podobnie kaucja.

- Tutaj, w pięknym otoczeniu Lasku Złotoryjskiego, powstało nowe niewielki miasteczko – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Jest tu niezbędna infrastruktura, sklepy, usługi, a niedawno zbudowaliśmy młodym rodzinom piękny plac zabaw. Stawiamy na budownictwo w ramach TBS, dzięki któremu mieszkańcy mogą wynajmować lokale w atrakcyjnych i przystępnych dla nich cenach.

Czynsz w mieszkaniach TBS w Legnicy wynosi około 10 zł za metr kwadratowy plus media. Jest niższy, niż w mieszkaniach wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus i konkurencyjny wobec ofert deweloperskich.

Gmina Legnica od kilkunastu lat jest największym spośród czternastu udziałowców Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, posiadając 40,67 proc. udziałów. Od 2005 roku w ramach TBS w Legnicy zmodernizowano i wybudowano osiem budynków wielorodzinnych (przy al. Zwycięstwa, ul. Daszyńskiego i Makuszyńskiego). Powstało 460 nowoczesnych, dobrze wyposażonych mieszkań. Wkrótce miasto przekaże aportem TBS-owi działki do zabudowy mieszkaniowej po wyburzonych obiektach na Zakaczawiu (ul. Kościelna i Kamienna).

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Mercedes-Benz Manufacturing Poland_1

Ulica Gottlieba Daimlera 5 – nowy adres w Jaworze

Read More →