PZU
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ukraiński apel o przeniesienie Pomnika Braterstwa

Przez   /   30/01/2015  /   No Comments

Jerzy Pawliszczy i Bohdan Pecuszok, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, wystosowali do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego list, w którym proszą o przeniesienie pomnika z placu Słowiańskiego na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Uważają, że w sytuacji wojny na Ukrainie monument stanowi niestosowną gloryfikację żołnierzy radzieckich, powszechnie utożsamianych z rosyjskimi. 

Przed Ukraińcami wniosek o modernizację placu Słowiańskiego i przeniesienie Pomnika Braterstwa na cmentarz zgłaszali radni Prawa i Sprawiedliwości. W budżecie na 2015 rok nie zostały zapisane środki na ten cel. Radni PiS zdają sobie jednak sprawę, że tej operacji nie da się przeprowadzić ad hoc, bez przygotowania. Proponują, by w na początek wygospodarować ok. 200 tys. zł na opracowanie koncepcji zagospodarowania pracy, a w przyszłym roku energicznie zabrać się do przebudowy.

Poniżej publikujemy apel Związku Ukraińców w Polsce.

Sz. P. Tadeusz Krzakowski

Prezydent Miasta Legnicy

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracamy się do Pana z Apelem o przeniesienie Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni z Placu Słowiańskiego, w bardziej odpowiednie miejsce, jakim wydaje się nam Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Legnicy.
Rok 2014 był tragicznym rokiem dla państwa ukraińskiego. Najpierw dramatyczne wydarzenia na Majdanie w Kijowie, później aneksja Krymu, a następnie wojna na wschodzie Ukrainy. Wszystkie te wydarzenia spowodowały śmierć tysięcy niewinnych obywateli Ukrainy. Zgodnie, nie tylko z naszym przekonaniem, ale większości cywilizowanego świata, za tymi wydarzeniami stoją wielkomocarstwowe i imperialne ambicje Rosji.
Społeczność Legnicy pochodzenia ukraińskiego bardzo przeżywa to co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Zorganizowano szereg przedsięwzięć wyrażających poparcie dla demokratycznych przemian w Ukrainie, a jednocześnie sprzeciw wobec agresji Rosji. Dlatego też, wydaje nam się niestosowną gloryfikacja żołnierzy radzieckich (powszechnie utożsamianych z rosyjskimi) w centralnym i reprezentacyjnym miejscu Legnicy.
Plac Słowiański jest bardzo ważnym miejscem w Legnicy, pomiędzy Urzędem Miejskim, a Starostwem Powiatowym. Dlatego również ze względów estetycznych, nie jest to miejsce gdzie wątpliwej jakości artystycznej pomnik powinien się znajdować. Naszym zdaniem Plac Słowiański należałoby tak zagospodarować, aby był kolejnym miejscem w naszej pięknej Legnicy, gdzie będą odbywać się najważniejsze wydarzenia, a jednocześnie na co dzień wśród zieleni będą mogli się spotykać Legniczanie.
Przeciwni jesteśmy burzeniu wszelkich pomników, w tym również Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, gdyż należy szanować wszystkie świadectwa historii, niezależnie od naszych poglądów, ale znaleźć trzeba dla nich właściwe miejsce. Dlatego umiejscowienie Pomnika na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich będzie w sposób godny i odpowiedni upamiętniało śmierć żołnierzy radzieckich, którzy poświęcili życie dla wyzwolenia Legnicy. 70-ta rocznica zakończenia II Wojny światowej jest dobrą okazją do symbolicznego zamknięcia tego rozdziału historii Polski /w tym i Legnicy/, w którym olbrzymi wpływ na naszą rzeczywistość miała Rosja.
Związek Ukraińców w Polsce jako reprezentant społeczności ukraińskiej aktywnie bierze udział we wszystkich konsultacjach i działaniach społecznych, których celem jest dobro i przyszłość Legnicy i Polski. Jesteśmy mieszkańcami naszego miasta od wielu lat, dlatego też ważny jest jego wizerunek zewnętrzny oraz rozwój.
Mamy nadzieję, że nasz Apel spotka się z przychylnym przyjęciem Pana Prezydenta i w niedługiej przyszłości będziemy wszyscy dumni z nowego Placu Słowiańskiego.

Jerzy Pawliszczy Bohdan Pecuszok
Przewodniczący ZUwP Przewodniczący ZUwP
Koło w Legnicy Oddział w Legnicy

Do Wiadomości:
Pana Wacława Szetelnickiego – Przewodniczący Rady Miejskiej w Legnicy
Pana Piotra Tymy – Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Zarząd Główny

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1415 dni temu dnia 30/01/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 30, 2015 @ 4:25 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →