UM_Legnica_Iluminacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Trochę się dogadali w KGHM. Będą podwyżki

Przez   /   31/01/2014  /   No Comments

Miesięcznie po 100-200 złotych więcej będą zarabiać pracownicy KGHM dzięki zmianom w tabeli osobistego zaszeregowania.  Ponadto podpisany przez zarząd i przedstawicieli załogi protokół dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy wprowadza nowy, korzystniejszy od dotychczasowego sposób liczenia nagrody z zysku. Ale pełni strat z tytułu podatku od kopalin górnikom nie zrekompensuje.

Zmiany nie w pełni satysfakcjonują związkowców. Liczyli na więcej. Konkretnie na ponadsześcioprocentowy wzrost stawek osobistego zaszeregowania oraz na zapis, który usunąłby negatywny wpływ podatku od wydobywania niektórych kopalin na zarobki pracowników KGHM. Jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiciele Solidarności i ZZPPM krytycznie odnosili się do propozycji zarządu spółki. A jednak zdecydowali się na porozumienie, bo dzięki niemu załoga będzie miała choć trochę lepiej.

Stawki osobistego zaszeregowania wzrosną – w zależności od kategorii – od 2,4 do 5 procent, co zdaniem ZZPPM po doliczeniu pochodnych od płacy zasadniczej przełoży się na wyższe o ok 100-200 zł wynagrodzenia w spółce.

Postulat, by do podstawy naliczania nagrody z zysku doliczać wartość zapłaconego podatku od kopalin okazał się dla zarządu nie do przyjęcia. Prezes Wirth zaproponował inne rozwiązanie: po przekroczeniu progu 1 mld zł nagroda z zysku będzie wzrastać o 0,5 proc. rocznych zarobków co 80 mln zł, a nie jak dotyczas co 100 mln zł. Maksymalny pułap osiągnie przy zysku 3,24 mld zł, a nie 3,8 mld zł.

Zarząd spółki przystał też na zwiększony odpis na fundusz socjalny (ok. 3 mln zł).

Mimo powyższego porozumienia, Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego  w KGHM pozostaje w sporze zbiorowym z zarządem spółki.  Wszczął go w listopadzie i zawiesił na czas negocjacji zarządu z wszystkimi centralami związkowymi w KGHM. Do końca lutego zwiazkowcy z ZZPPM dają prezesom czas na uzgodnienia w sprawie wzrostu wskaźnika wynagrodzeń w firmie. Spór zbiorowy pełni w tej sytuacji rolę straszaka. Jeśli rozmowy nie pójdą po myśli związkowców, w każdej chwili może zostać odwieszony a nad Polską Miedzią na nowo zawiśnie widmo strajku.

FOT. KGHM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

800_foto.kobiecetwarze5-563428

“Kobiece Twarze”. Mercedes na rzecz równouprawnienia

Read More →