ES
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Technikum Akademickie inicjuje współpracę ze strefą

Przez   /   23/01/2019  /   No Comments

Do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego przy Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dołączyło Technikum Akademickie w Legnicy. To nowa szkoła branżowa powołana do życia przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im Witelona. Ma kształcić techników automatyków, energetyków i informatyków. – Jestem przekonany, że absolwenci TA odnajdą się na rynku pracy i będą dobrze zarabiać – mówi Krzysztof Sadowski, prezes LSSE.

Jerzy Stefaniak, kanclerz PWSZ im. Witelona w Legnicy, podziela to przekonanie. Upewnia go sukces funkcjonującego u boku uczelni Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, wymienianego dziś w rankingu Perspektyw w elitarnym gronie najlepszych polskich liceów. Absolwenci ALO osiągają bardzo dobre wyniki matur i z powodzeniem dostają się na najbardziej oblegane kierunki.

-Formuła liceum akademickiego się sprawdziła, więc dlaczego nie przetestować zorganizowanego podobnie technikum? – zadaje retoryczne pytanie prof. Ryszard Pisarski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Bazując na potencjalne PWSZ, technikum będzie kształcić młodzież w zakresie automatyki, informatyki i energetyki, odpowiadając m.in. na zapotrzebowanie firm z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Jestem przekonany, że to atrakcyjne poszerzenie oferty edukacyjnej w Legnicy i okolicach Legnicy – mówi Jerzy Stefaniak. – Z takimi partnerami, jak uczelnia i strefa ekonomiczna, można być spokojnym o to przedsięwzięcie.

Krzysztof Sadowski, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej deklaruje, że PWSZ im. Witelona w Legnicy to jedna z jego ulubionych uczelni. Z dużym uznaniem mówi o jej zapleczu dydaktycznym. Cieszy się z powstania Technikum Akademickiego.

- Staramy się jako strefa odbudowywać dobre imię kształcenia branżowego – mówi Krzysztof Sadowski. – W tej chwili zawody techniczne ciągle jeszcze są kojarzone z ciężkimi warunkami pracy. To fałszywe przekonanie. Namawiamy, by rodzice i młodzież odwiedzali zakłady pracy w Legnickiej Specjalnej Strefie Przemysłowej. Te firmy to XXI wiek. Odkąd mamy w Polsce rynek pracownika, pracodawcy kuszą też atrakcyjnymi płacami. Jestem przekonany, że przyszli absolwenci Technikum Akademickiego odnajdą się na rynku pracy, będą dobrze zarabiać i wyrosną na szczęśliwych ludzi.

Władze PWSZ i zarząd LSSE podpisały deklarację o przystąpieniu nowej szkoły do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. To ważne, bo Technikum Akademickie nastawia się na silną współpracę z przemysłem. Jego uczniowie będą odbywać praktyki w największych firmach regionu. Absolwenci mogą otrzymać certyfikaty państwowe w obręebie wybranego zawodu, tytuł zawodowy technika oraz świadectwo maturalne pozwalające na kontynuowanie kształcenia na wybranej uczelni wyższej. Zawody oferowane przez TA należą do dobrze płatnych i dających ogromne możliwości rozwoju osobistego.

- Młodzież z Legnicy i okolic będzie miała lepszy start – uważa wiceprezes LSSE Przemysław Bożek.

Szkoły zainauguruje działalność we wrześniu 2019. Przewidziane jest utworzenie dwóch klas: jednej dla techników informatyków i drugiej w połowie dla techników automatyków, w połowie dla techników energetyków. Nauka w Technikum Akademickim będzie trwać 5 lat, podania składać mogą absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej. Zajęcia w TA odbywać się będą na terenie Kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Szkoła dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami i laboratoriami.

Organem prowadzącym Technikum jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”. Więcej informacji dla zainteresowanych można uzyskać w sekretariacie stowarzyszenia (ul. Sejmowa 5A w Legnicy, tel. 76 723 21 20).

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Rzecznik pomaga

Miejski rzecznik konsumentów walczy z nieuczciwymi pokazami w mieście i powiecie

Read More →