Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Teatroteka Fest – kolejne sukcesy twórców z Legnicy

Przez   /   12/02/2018  /   No Comments

Legnicki dramaturg Robert Urbański odebrał nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny warszawskiego festiwalu Teatroteka Fest. Ekranizacja jego sztuki “ „Porwać się na życie” zgarnęła jeszcze pięć innych nagród. Publiczności spodobał się najbardziej spektakl „Dzielni chłopcy” autorstwa legniczanki Magdy Drab. Oboje laureaci pracują w Teatrze Modrzejewskiej. 

Podczas Teatroteka Fest pokazano 10 premierowych ekranizacji zrealizowanych w ubiegłym roku w ramach projektu Teatroteka  Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Do dwóch z nich przyłożyli rękę twórcy z Legnicy.  I oba okazały się warte rekomendacji.

Jury przyznało 6 nagród twórcom spektaklu “Porwać się na życie”, w tym nagrodę dla Roberta Urbańskiego jako najlepszego dramaturga festiwalu. „Inteligentna i błyskotliwa komedia liryczna” – komplementowało jego tekst jury, złożone z dwudziestu dziennikarzy oraz krytyków zajmujących się zawodowo filmem i teatrem.  Laury od festiwalowej publiczności zdobyła wyreżyserowana przez Szymona Waćkowskiego filmowa wersja spektaklu „Dzielni chłopcy”  napisanego przez Magdalenę Drab.

Robert Urbański  jest kierownikiem literackim Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: “Wschody i Zachody Miasta” (2003, wersja TV 2005), “Szaweł” (2004), “Łemko” (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. “Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki” (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki – adaptację powieści Jerzego Pilcha “Tysiąc spokojnych miast” – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

Magdalena Drab, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, od 4 lat jest aktorką Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Z sukcesami realizuje się też jako dramatopisarka. Dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisała sztukę teatralną opowiadającą o środowisku polskich kibiców pt.: „Dzielni chłopcy”.. W zeszłym roku jej sztuka “Słabi. Ilustrowany banał teatralny” zwyciężyła w dziesiątej edycji prestiżowego konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 345 dni temu dnia 12/02/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 12, 2018 @ 2:10 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Makbet3

Transowy „Makbet” na weekend w teatrze

Read More →