Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Teatr pociąga w pociągach Kolei Dolnośląskich

Przez   /   12/10/2017  /   No Comments

Aby dojechać do Legnicy, pasażerowie we Wrocławiu mogą wsiąść w “Trzy Furie” (o godz. 14.12) lub “Balladę o Zakaczawiu” (o godz. 17.15). A jest jeszcze “Modrzejewska”. Z szacunku dla tego, co robi Jacek Głomb w Teatrze Modrzejewskiej, Koleje Dolnośląskie wprowadziły do rozkładu jazdy pociągi nazwane tytułami legnickich spektakli. 

Pociągi miewają temperament. Nowe nazwy go odzwierciedlają. “Trzy Furie”, na przykład, trasę z Legnicy do Wrocławia pokonują w 43 minuty, podczas gdy “Ballada o Zakaczawiu” snuje się sentymentalnie 52 minuty, dając dość czasu na doczytanie kupionej na dworcu gazety czy kilku rozdziałów książki. Jaki temperament ma “Modrzejewska” – nie wiemy, bo w rozkładzie nie udało nam się jej odnaleźć, choć prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski zapewniał, że jest.

Pierwszy wjazd “Trzech Furii” na dworzec w Legnicy dostarczył pasażerom i oczekującym na peronie legniczanom sporo radości. Poza dyrektorami Rachwalskim i Głombem, ze szynobusu wyskoczyli dziarsko członkowie Stowarzyszenia “Kolejarz” w Miłkowicach oraz Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Folkloru “Furmani” z Rzeszotar. Zaraz rozwinięto transparent z hasłem “Daj się pociągnąć do teatru”, z patefonu (lub innego mechanizmu) popłynął przedwojenny hit “Ach, Ludwika” a przebrana w stroje retro młodzież z Rzeszotar z wdziękiem zatańczyła stylowego fokstrota. Wystąpili też weterani kolejnictwa z Miłkowic, przypominając m.in, że inię kolejową między Legnicą a Wrocławiem otwarto równo 173 lata temu, 19 października 1844 roku. Legnica miała już wówczas swój teatr. Kolejarze z Miłkowic nawoływali: “Wsiadaj z nami do “Ballady”!” albo “Niech “trzy Furie” nas powiozą!”, przedstawiając krótko kultowe spektakle Teatru Modrzejewskiej.

- Wraz z legnickim teatrem w naszej działalności wychodzimy poza schematy – mówił Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Obie nasze firmy obchodzą w tym roku swoje jubileusze, a razem działamy dla mieszkańców Legnicy i Dolnego Śląska.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, ceni sobie tę współpracę. – Od tego momentu jesteśmy obecni w pociągach, czyli tam, gdzie są ludzie i nasi potencjalni widzowie – mówił po podróży “Trzema Furiami” z Wrocławia do Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rabczenko 017

Rabczenko dzieciom: basen, darmowe autobusy, dentysta

Read More →