UM_Legnica_Iluminacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicki teatr (jednak) Zasłużony dla Dolnego Śląska

Przez   /   30/11/2017  /   No Comments

Radni dolnośląskiego Sejmiku podjęli próbę zrehabilitowania się po haniebnym głosowaniu sprzed miesiąca, gdy na wniosek radnego Patryka Wilda zdjęli z porządku obrad uchwałę o odznaczeniu legnickiej sceny złotą odznaką Zasłużony dla Dolnego Śląska. Dziś – niestety już po jubileuszu –  większość opowiedziała się za odznaką dla Teatru Modrzejewskiej. Wilda nie było na sali, a radni PiS-u demonstracyjnie nie wzięli udziału w głosowaniu.

Uchwała o odznace Zasłużony dla Dolnego Śląska miała być przyznana 27 października, by marszałek mógł poinformować o wyróżnieniu podczas gali z okazji 40-lecia legnickiego teatru. Plan upadł przez wystąpienie Patryka Wilda, który zaatakował teatr za spektakl z 2011 roku “III Furie”. Nie widząc przedstawienia w reżyserii Marcina Libera, posługując się zamieszczonym na stronie Teatru Modrzejewskiej omówieniem, zdołał wmówić innym radnym, że to sztuka antypolska,  - Ojkofobia to niechęć do swojej grupy etnicznej. Teatr szczyci się, że opowiada o “polskiej ohydzie”, prymitywizmie Polaków i sadystach z Armii Krajowej. Ja mam uczulenie, jak ktoś uwłacza w ten sposób bohaterom polskiej historii – tłumaczył nam Wild swój sprzeciw.

Podczas jubileuszu na ręce dyrektora Jacka Głomba trafił medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawicielom wojewódzkiego samorządu przyszło na gali świecić oczami. Powody do wstydu mieli marszałek Cezary Przybylski, który 27 października wstrzymał się od głosu, i wicemarszałek Tadeusz Samborski, który poparł wniosek Wilda o zdjęcie uchwały z porządku obrad. Złe wrażenie zatarła złożona podczas gali deklaracja marszałka, że Teatr Modrzejewskiej dostanie 250 tysięcy złotych dotacji. Pieniądze mają załatać dziurę w budżecie placówki powstałą po tym, jak kilka miesięcy temu KGHM zaprzestał sponsorowania jej działalności.

Dziś Sejmik wykorzystał okazję, by choć trochę się zrehabilitować. Uchwała o odznace dla Teatru Modrzejewskiej w Legnicy została poddana pod głosowanie i tym razem większość radnych uznała, że jubilat na nią zasługuje.

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 380 dni temu dnia 30/11/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 1, 2017 @ 12:22 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →