suntravel
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Tablica dla Młynarskiego. Satyrykon docenia słowo

Przez   /   04/06/2018  /   No Comments

Wojciech Młynarski – mistrz słowa, poeta, autor piosenek – będzie miał swoją tablicę w satyrykonowej alei sław pod Filipkiem. Za życia nigdy nie był gościem Satyrykonu, ale jego duch – duch lirycznego prześmiewcy – pasuje tu idealnie. 41 edycja legnickiego festiwalu satyry zaczyna się już 15 czerwca. W programie m.in. wystawy rysunków, Funny Food dla łasuchów i koncert Mariusza Kiljana. 

Niestety, termin Satyrykonu (15-17 czerwca) zbiegł się z terminem ślubu Jana Młynarskiego (16 czerwca) i obecność rodziny poety podczas odsłonięcia tablicy stanęła pod znakiem zapytania. Elżbieta Pietraszko, dyrektor Satyrykonu, jest w kontakcie z Agatą Młynarską. Nie traci nadziei, że ktoś z rodziny Wojciecha Młynarskiego przyjedzie choć na chwilę do Legnicy. Pomysł wielkiego koncertu z jego piosenkami z konieczności odłożono na przyszłoroczną edycję Satyrykonu.

Ze względu na remont Savii, wręczenie nagród zostało przeniesione spod Filipka do Rynku (15 czerwca, godz. 17.30). Potem – już jak co roku – goście i publiczność festiwalu przejdą do Muzeum Miedzi, gdzie zostanie uroczyście otwarta Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2018.

Elżbieta Pietraszko – szefowa Satyrykonu oraz Grzegorz Szczepaniak i Justyna Teodorczuk z dyrekcji Legnickiego Centrum Kultury opowiadali dziś o programie festiwalu, ale wszystkich atrakcji nie chcieli jeszcze zdradzić.  Podobno do śmiechu będzie pasażerom Kolei Dolnośląskich, które z tej okazji planują wypuścić w trasę specjalny okolicznościowy pociąg. Satyrykonowe hity sprzed lat będą też prezentowane na dworcu PKP.  Na razie jednak o tym cicho, sza…

Tajemniczo (także dla organizatorów) zapowiada się wystawa Janka Janowskiego, który w tym roku zadebiutował rysunkiem “Naprzód, Polsko!”, zdobywając w konkursie Nagrodę Dziennikarzy. Artysta dostał od Elżbiety Pietraszko salę na przygotowanie ekspozycji w Legnicy oraz carte blanche. Ciekawych zapraszamy 16 czerwca o godz. 17 do Galerii Satyrykonu w Rynku.

Indywidualną wystawę będzie miał w tym roku również szwajcarski artysta Oskar Weiss. Jest zatytułowania “Gastrocomics” i tematycznie nawiązuje do gastronomicznych atrakcji, które od ubiegłego roku towarzyszą Satyrykonowi (wernisaż: 15.czerwca, godz. 19, Galeria Ring w Rynku).

- Zakładaliśmy siedem edycji wystawy “Skłonności do ostrości”, pomyślanej jako prezentacja siedmiu polskich uczelni artystycznych – mówi Elżbieta Pietraszko. – Za namową prof. Sebastiana Kubicy w tym roku zrobiliśmy wyjątkowo ósmą, z pracami studentów instytutu Sztuki w Cieszynie.

Wernisaż “Skłonności do ostrości” w sobotę 16 czerwca o godz. 18 w Teatrze Modrzejewskiej. Wstęp – tak jak na wszystkie satyrykonowe wystawy – bezpłatny.

W niedzielę Satyrykon zaprasza do teatru na koncert wrocławskiego aktora Mariusza Kiljana pt. “Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek świata” (godz. 19). Koncert biletowany.

Od 15 do 17 czerwca w Legnicy będzie można nie tylko nasycić ducha, ale też ciało. Po raz drugi Satyrykonowi towarzyszy impreza Funny Food z foodtruckami i mnóstwem pysznego jedzenia. Na scenie w Rynku przygrywać będą m.in. kobiecy kolektyw Huraban, Grzegorz Żak i Jacek Grędowy. W niedzielę dla dzieci “Pan Brzechwa robi show”.

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 350 dni temu dnia 04/06/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 4, 2018 @ 2:49 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Mark Watson - MW_170723_KatieMelua_3957

Katie Melua nie może się doczekać koncertu w Legnicy

Read More →