Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Szlachta na Śląsku” Legnicką Książką Roku

Przez   /   31/01/2015  /   No Comments

Podczas dorocznego Koncertu Noworocznego prezydent Tadeusz Krzakowski ogłosił zwycięzcę konkursu na Legnicką Książkę Roku 2014. Kapituła przyznała ten tytuł przygotowanej pod redakcją prof. Jana Harasimowicza monografii “Szlachta na Śląsku: średniowiecze i czasy nowożytne”.

Nagrodzona książka – pięknie wydane kompendium wiedzy o śląskiej szlachcie -  stanowi katalog monumentalnej wystawy prezentowanej jesienią jednocześnie w trzech muzeach, w Legnicy, we Wrocławiu i w Goerlitz. Dziękując ze sceny za przyznane wyróżnienie, prof. Jan Harasimowicz podkreślał, że “Szlachta na Śląsku” to pierwsza książka w pełni polsko-niemiecka: została wydana przez niemieckie wydawnictwo (Sandstein Verlag z Drezna), ale bazuje na polskiej myśli naukowej i współpracy dwoma wybitnymi niemieckimi uczonymi: Joachimem Bahlcke i profesorem Klausem Garberem.

- Kiedyś wydałem książkę o Legnicy – przypomniał profesor. – Ukazała się ona w 1991 roku. Jeśli życie, czas i siły mi pozwolą, to może jeszcze kiedyś całą książkę o Legnicy napiszę. Chętnie bym to zrobił, bo bardzo to miasto kocham.

Poza “Szlachtą na Śląsku” do finału konkursu na Legnicką Książkę Roku nominowane były jeszcze cztery publikacje: “Kto siedzi na miedzi (-y)” pod redakcją Jerzego Starzyńskiego, “Legnickie Pole. Klejnot sztuki baroku” Barbary Skoczylas-Stadnik z fotografiami Franciszka Grzywacza, ”Walory przyrodnicze zabytkowego parku miejskiego w Legnicy”  Elżbiety Wyszkowskiej-Zając oraz “Osada kultury pól popielnicowych w Grzybianach koło Legnicy” pod redakcją Justyny Baron i Tomasza Stolarczyka.

Koncert Noworoczny przyciagnął do hotelu Qubus kilkuset gości.  Prezydent życzył im, aby każdy dzień 2015 roku był piękniejszy od najpiękniejszego dnia z roku 2014. A efektowny film wyświetlony bezpośrednio po jego wystąpieniu – kronika najważniejszych wydarzeń minionego roku – dowodził, że ostatnie miesiące bez dwoch zdań są warte wspomnień.

Wieczór uświetnił występ grupy VOX. W jej składzie jest Jerzy Szota, który od 2 lat mieszka w Legnicy.

 

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →