PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Szachowe mistrzostwa Europy w Legnicy już od piątku

Przez   /   30/04/2013  /   No Comments

Trzystu szachistów z kraju i zagranicy, w tym ponad 140 arcymistrzów, przez dwa tygodnie będzie w hotelu Qubus walczyć o tytuł mistrza Europy. Już w piątek w Legnicy zaczyna się najważniejsza po Mistrzostwach Świata  i Pucharze Świata szachowa impreza na Ziemi. Miasto chce pokazać się przyjezdnym z jak najlepszej strony, a legniczan zaprasza do zabawy.

Po raz drugi w historii Polska została gospodarzem Indywidualnych Mistrzostw Europy w Szachach. Miasto Legnica organizuje je wspólnie z Klubem Szachowym Polonia Wrocław, przy wsparciu finansowym DSA SA Financial Gropup oraz innych znaczących sponsorów. Poza liczną reprezentacją Polski, od 4 do 16 maja zobaczymy w Legnicy szachistów z Rosji, Ukrainy, Czech, Niemiec i większości europejskich państw.

- To będzie najsilniejszy turniej szachowy w dotychczasowej historii Polski, bo zgłosiło się do niego ponad 140 arcymistrzów. Ponad połowa zawodników, jacy przyjadą do Legnicy, posiada najwyższy tytuł szachowy – podkreśla Artur Czyż z Polonii Wrocław.

Do rywalizacji zgłosiło się około 300 szachistów. Z nimi przyjedzie drugie tyle kibiców i osób towarzyszących.

Szachowe pojedynki będą rozgrywane w Qubusie popołudniami, codziennie od do 16 maja. Legniczanie, którzy chcieliby się im przyglądać na własne oczy, mogą wejść na salę za darmo. Przez cały turniej będzie można też obserwować grę na około stu szachownicach w internecie, na oficjalnej stronie mistrzostw www.eicc2013.pl

Przez cały turniej w Galerii Piastów będzie działać strefa szachowa, w której wolontariusze – instruktorzy szachowi – będą uczyć dzieci gry w szachy. W strefie odbywać się będą również konkursy, symultany, turnieje i pokazy (7 maja: pokaz blitza na szachach parkowych, 8 maja: pokaz gry na ślepo, 9 maja: symultana szachowa, 11 maja: turniej szachów szybkich dla dzieci).

Z myślą o przyjezdnych i legniczanach przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących.

Mistrzostwa otworzy specjalnie na nie przygotowany spektakl Teatru Avatar pod tytułem “Sen szachisty” (Rynek, 4 maja, godz. 18). Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, który miał okazję przyglądać się próbom, zapewnia, że szykuje się niezwykle piękne widowisko. Intrygujące szczegóły zdradza Olga Pirecka z Avatara. Na gigantycznej szachownicy ożyją piony i figury. Będą toczyć między sobą realne walki. Ma być zabawnie i żywiołowo, dla dzieci i dla dorosłych zarazem.

Widowisko jest inspirowane rzeczywistą sytuacją w branży, gdy zmęczenie całodniową, intensywną grą udziela się szachistom i podczas snu kontynuują rozgrywki – dodaje Olga Pirecka. -Sceny walk ubrane zostaną w choreografię akrobatyczno-taneczną z elementami form teatralnych. Nie zabraknie szczudlarstwa, bodypaintingu oraz tańca breakdance.
Podczas ceremonii zamknięcia mistrzostw Avatar wystąpi ponownie, tym razem z widowiskiem “Pieśń Bugajów” (Qubus, 16 maja, godz. 20).
Na 9 maja zaplanowano nietypowy mecz piłkarski: polscy szachiści kontra reszta świata (boiska boczne w Parku Miejskim, godz. 10-12), a 12 maja w Akademii Rycerskiej odbędzie się Piknik Szachowy, z koncertami, atrakcjami dla dzieci i turniejem szachowym dla amatorów (godz. 13.30-18).

FOT. AVATAR

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2591 dni temu dnia 30/04/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 30, 2013 @ 4:30 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pobrany-plik3 (1)

Moje trzy grosze. Poker

Read More →