Top sport
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Majówka z monodramami: “Świństwo” i “Maraton/Tren”

Przez   /   16/05/2017  /   No Comments

Autorsko wyreżyserowany spektakl Pawła Palcata „Maraton/Tren” oraz dwukrotnie „Świństwo”, czyli sceniczna adaptacja głośnej powieści francuskiej baskijki Marie Darrieussecq w wykonaniu Joanny Gonschorek, to monodramy, które będzie można obejrzeć w legnickim teatrze podczas wieczornych przedstawień w drugiej połowie maja.

Podczas legnickiej majówki z monodramem obejrzymy dwa spektakle zrealizowane w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Rozpocznie ją w czwartek 18 maja (godz. 19.00, Scena na Strychu) boleśnie intymna opowieść o śmierci najbliższej osoby, jaką jest „Maraton/ Tren”, autorski monodram Pawła Palcata z elementami performansu stworzony pod reżyserską opieką Lecha Raczaka. Kameralny spektakl zrodzony z bólu i bezradności po śmierci matki jest opowieścią tak głęboko osobistą, że – przekraczając rozliczne tabu społeczne i sceniczne – zaciera granice między teatrem a życiem.

Nie mogłam uwolnić się od wrażenia, że uczestniczę w czymś, co przekracza ramy teatru – głęboko intymnym wieczorze zwierzeń. Jednym z tych, na które możemy sobie pozwolić jedynie wobec osób nam najbliższych, które okażą się wyrozumiałe i współczujące wobec naszych słabości, rozpaczy, płaczu i krzyku – pisała po marcowej premierze na legnickiej Scenie na Strychu Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław.

Kompozycja monodramu opiera się na pomyśle, by bolesne doświadczenie człowieka próbującego uporać się z sytuacją po stracie najbliższej osoby zestawić z ekstremalnym wysiłkiem maratończyka. Przeżywający żałobę bohater rozpoczyna zmaganie nie tylko z własnym bólem, ale i obojętnością świata, który wbrew oczekiwaniom nie zamiera ze zgrozy, lecz trwa, toczy się swoim obojętnym rytmem. To od pierwszych chwil popis sprawności Pawła Palcata, który precyzyjnie kontroluje wszystko, co się dzieje na scenie i na widowni, pilnuje tempa, dozuje adrenalinę, neutralizuje powagę czarnym humorem i trafnymi obserwacjami socjologicznymi - zauważył Piotr Kanikowski z portalu 24legnica.pl.

Drugą legnicką propozycją na majowe wieczory z monodramem jest „Świństwo” (spektakle w niedziele 21 i 28 maja o godz. 19.00 w Klubie Aktorskim) w adaptacji Janusza Chabiora, reżyserii Anity Poddębniak i w wykonaniu Joanny Gonschorek. Przeniesiona na scenę opowieść o buncie młodej kobiety, która odrzuca porządek cywilizacji traktującej jej płeć jako dobro konsumpcyjne, to  feministyczna czarna komedia łącząca konwencję thrillera i bajki. Efektem jest krwisty i skandalizujący spektakl dla dorosłych, w którym jesteśmy świadkami metamorfozy głównej bohaterki stopniowo przemieniającej się w maciorę.

Dzięki aktorskiemu kunsztowi dokonująca się na scenie przemiana bohaterki w świnię nie jest szokująca, niezrozumiała czy obrzydliwa. Wręcz przeciwnie – wątek tej przedziwnej transformacji został wykorzystany do odsłonięcia złożonych warstw psychiki, do ukazania zderzenia ludzkiego ze zwierzęcym, metaforycznego z dosłownym, a także do wyznaczenia granicy między kiczem a dramatem rozgrywającym się w ludzkim wnętrzu – mówiła po premierze w listopadzie 2011 roku Barbara Walicka, tłumaczka powieści.

Aktorka zmaga się ze swoją kobiecością bez żadnych zahamowań. Ubrana w czarny dres, rozczochrana opowiada o swoim życiu. Pełnym upokorzeń, traktowana jako przedmiot, czy zabawka mężczyzn. O swoich ciążach, aborcjach. To opowieści krwiste i w bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu – pisał Zygmunt Mułek w Panoramie Legnickiej.

Monodram „Świństwo” przyniósł Joannie Gonschorek Grand Prix X Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie (2012). Prezentowany był także m.in. na XXXV Festiwalu Sztama w Olecku oraz na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

“Maraton/ Tren” Pawła Palcata – 18 maja, godz. 19, Scena na Strychu. “Świństwo” Joanny Gonschorek – 21 i 28 maja, godz. 19, Klub Aktorski. Bilety na oba monodramy w jednakowej cenie 20 zł. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński/ @kt Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

UWAGA! Dla Czytelników z dobrym refleksem mamy do rozdania bilety do Teatru Modrzejewskiej: jedno dwuosobowe zaproszenie na “Maraton/ Tren” na najbliższy czwartek oraz jedno dwuosobowe na “Świństwo” na najbliższą niedzielę. Zainteresowani powinni jak najszybciej przysłać do nas (konkursy@24legnica.pl) mejla zatytułowanego odpowiednio “Maraton/Tren” lub “Świństwo”. W treści proszę podać numer telefonu kontaktowego. Oddzwonimy w czwartek przed południem.  

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 343 dni temu dnia 16/05/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 16, 2017 @ 6:24 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Iliada Wojna 1

Krew, błoto i demony wojny trojańskiej

Read More →