PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sprzedał samochód zajęty przez prokuratora

Przez   /   29/11/2013  /   No Comments

Prokuratura Rejonowa w Legnicy oskarżyła 41-letniego legniczanina Roberta P. o sprzedaż w listopadzie 2012 r. zajętego wcześniej w związku z postępowaniem karnym samochodu marki VW Passat o wartości 15.000 zł. Ww. odpowie za udaremnienie zaspokojenia swojego wierzyciela, na szkodę którego przywłaszczył prawie 70.000 zł.

Prokuratura Rejonowa w Lubinie prowadziła przeciwko Robertowi P. postępowanie o przywłaszczenie powierzonego mu mienia. Ww. był konwojentem przewożącym gotówkę w firmie prowadzącej kasyna (automaty o niskich wygranych). 12 czerwca 2012 r. w nocy Robert P. zadzwonił do swego pracodawcy i poinformował go, że gdy wymieniał w Karczowiskach przebitą oponę został napadnięty przez kilku mężczyzn, którzy zabrali mu przewożoną w samochodzie kasetkę z gotówką. Właściciel firmy, dzięki zamontowanemu w samochodzie GPS-wi od razu zorientował się, że oskarżony kłamie. Przeciwko ww. wszczęto postępowanie karne i postawiono mu zarzuty. Pieniędzy nie odzyskano.

W czasie dochodzenia, celem zabezpieczenia przyszłego obowiązku naprawienia szkody, Policja dokonała tymczasowego zajęcia samochodu Roberta P. Pojazd zwyczajowo oddano oskarżonemu na przechowanie informując o zakazie zbywania. Następnie 17 października 2012 r. prokurator wydał decyzją o zabezpieczeniu majątkowym auta. Skierowano akt oskarżenia. W dniu 28 lutego 2013 r. zapadł wyrok skazujący Roberta P. na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat próby. Na ww. nałożono także obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu. Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym cały czas pozostawało w mocy.

Tymczasem Robert P. już w listopadzie 2012 r. sprzedał pojazd na terenie Legnicy za kilkanaście tysięcy złotych.

W tym czasie ww. nie dysponował żadnym majątkiem w postaci nieruchomości lub wartościowych przedmiotów. Utrzymywał się z zasiłku dla bezrobotnych. Miał również zaległości w ZUS z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej za okres od 1999 r.

Pamiętać jednak należy, że takie zachowanie jest karalne zawsze, gdy zbywający majątek działa w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, przez co uniemożliwia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela. Przestępne działanie to usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowywanie, niszczenie, rzeczywiście lub pozorne obciążanie albo uszkadzanie składników swojego majątku, gdy jest on zajęty lub nawet zagrożony zajęciem.Mając powyższe okoliczności na uwadze ww. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 300 § 2 kk, a zatem udaremnienia zaspokojenie wierzyciela, rozumianego jako całkowite uniemożliwienie zaspokojenia jego roszczenia.

Robert P. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Ww. grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Legnicy.

Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3794 dni temu dnia 29/11/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 29, 2013 @ 12:23 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

430-236047

Wzywał w internecie do zabicia policjanta

Read More →