Goodmorning
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Spór o złoże rozstrzygnięty na korzyść Polskiej Miedzi

Przez   /   10/11/2017  /   No Comments

Koncesja na poszukiwanie złóż soli potasowo-magnezowych pod Puckiem została przyznana KGHM zgodnie z prawem – potwierdziła Komisja Europejska. Na jej arbitraż zdał się rywal lubińskiego koncernu, spółka Darley Energy Poland, oskarżając polskie władze o dyskryminowania DEP podczas postępowania koncesyjnego.

Według wstępnych szacunków, w rejonie Zatoki Puckiej zalega ok. 600 mln ton soli potasowo-magnezowych. Geolodzy nie wykluczają, że jest tam również miedź, srebro i sól kamienna.

KGHM prowadzi wiercenia badawcze pod Puckiem. Na razie zrobił jeden z pięciu zaplanowanych odwiertów. Robi to na podstawie koncesji, której w październiku 2014 roku udzielił lubińskiemu koncernowi ówczesny minister środowiska. Gdyby badania potwierdziły zasobność złoża, firma będzie miała pierwszeństwo jego eksploatacji.

O dostęp do soli pod Puckiem zabiegały też trzy inne podmioty: Darley Energy Poland, Polski Potas, oraz Mineralis. Zdaniem ministerstwa,wniosek KGHM zapewniał najszerszy zakres prac geologicznych i był korzystniejszy niż wnioski konkurencji.

Spółka Darley Energy Poland nie pogodziła się z tą decyzją. Wystąpiła wobec Polski z roszczeniem w wysokości 1,4 mld euro (prawie 6 mld zł). Jej zdaniem, przyznanie KGHM koncesji na poszukiwanie złóż pod Puckiem stanowiło niedozwoloną pomoc państwa. DEP zażądało, aby w ramach międzynarodowego arbitrażu spór rozstrzygnęła Komisja Europejska.

Jak informuje KGHM w komunikacie, na początku października Komisja Europejska wydawała decyzję, że “udzielenie w 2014 r. KGHM Polska Miedź S.A. koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka nie stanowi pomocy państwa”. Proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący. Wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków. Mogli oni zmieniać swoje wnioski na równych warunkach i wszyscy z nich skorzystali z tej możliwości, włącznie z DEP

- Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych argumentów. Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem. Wypracowaliśmy sposób postępowania w sprawach sporów koncesyjnych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy spółki na kolejne dekady – mówi  prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

legnica-sesja-nadzwyczajna-015

Skład Rady Miejskiej w Legnicy na nową kadencję

Read More →