LegnickiePole
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Sejm spiera się, jak bardzo trzeba ulżyć KGHM

Przez   /   12/04/2019  /   No Comments

Po drugim czytaniu poselski projekt Ustawy w sprawie obniżenia podatku miedziowego o 15 proc. został powtórnie skierowany do Komisji Finansów Publicznych, gdyż posłowie wnieśli do niego poprawki. Klub Kukiz`15 zaproponował obniżenie podatku o 30 procent. Klub Platformy Obywatelskiej zaproponował jego całkowite zawieszenie na rok. 

 

W Komisji Finansów Publicznych utknął alternatywny projekt autorstwa grupy posłów Kukiz`15 w sprawie zniesienia podatku miedziowego. Do drugiego czytania w Sejmie skierowano wyłącznie projekt posłów PiS, zakładający – zgodnie z umową koalicyjną z Bezpartyjnymi Samorządowcami – obniżenie podatku o 15 proc. Projekt nie został opatrzony żadną opinią rządu. Nie ma opinii ministra finansów w tej sprawie. Do głosowania nad jego przyjęciem bądź odrzuceniem nie doszło, gdyż Kukiz`15 i Platforma Obywatelska zgłosiły własne poprawki do projektu.

Ewa Drozd , głogowska posłanka Platformy Obywatelskiej, przypomniała obietnice składane w Lubinie przed wyborami w 2015 roku. Beata Szydło, późniejsza premier, zapewniała wówczas, że gdy PiS dojdzie do władzy, podatek zostanie zniesiony. – Dajemy wam jeszcze jedną szansę na realizację obietnic złożonych mieszkańcom tego regionu – mówiła Ewa Drozd. – Przyjmijcie złożoną przez nas poprawkę o zawieszeniu podatku na rok. Usiądziemy i wypracujemy w tym czasie dobre, skonsultowane rozwiązania, które przysłużą się dobru spółki, regionu i kraju.

Posłanka Agnieszka Ścigaj z Kukiz`15 w imieniu swojego klubu zgłosiła zwiększenie ulgi dla KGHM o 30 proc. – Projektowana ustawa jest jakimś krokiem naprzód, ale daleko niewystarczającym, bo obniżenie o 15 proc. tego podatku tak naprawdę przełoży się właściwie tylko na spłacanie obsługi długu, który ten zakład ma i z którym niestety musi się borykać – mówiła.

Obie poprawki trafią pod dyskusję w Komisji Finansów Publicznych.

Podatek od wydobycia miedzi i srebra jest pobierany od kwietnia 2012 roku. KGHM jest jedynym jego płatnikiem. Od tego czasu wpłacił do budżetu ok. 10 mld zł podatku miedziowego.

FOT. KGHM

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

drones-4147149_960_720

Drony nad kopalnią KGHM w Stanach Zjednoczonych

Read More →