helios
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Satyrykon 2019 (FOTOGALERIA)

Przez   /   14/06/2019  /   No Comments

W Legnicy Satyrykon rozkręcił się na dobre. W alei sław pod Filipkiem odsłonięto dwie tablice: jedną poświęconą Marii Czubaszek, drugą przypominającą postać Zdzisława Smektałę. Na scenie w Rynku prezydent Tadeusz Krzakowski włożył łańcuszek ze złotym kluczykiem na szyję irańskiego artysty Seyeda Ali Miraee, którego rysunek wygrał tegoroczny konkurs. Ludzie zwiedzają wystawy i bawią się w Miasteczku Funny Food.

Na trzy weekendowe dni (14-16 czerwca) Legnica zamieniła się w satyryczną stolicę świata. Otwarto ciekawe wystawy, były spotkania z artystami z różnych zakątków kuli ziemskiej, były koncerty, zabawy, miasteczko Funny Food – słowem trwał Satyrykon 2019.

To jeden z najważniejszych na świecie konkursów dla rysowników, plakacistów, karykaturzystów itp. Na tegoroczny konkurs wpłynęło niemal 2 tys. prac, 539 autorów z 52 krajów świata. Międzynarodowe jury Satyrykonu przyznało nagrody już na początku roku. Najważniejszą z nich – Grand Prix wraz z premią w wysokości 8 tys. zł odebrał Seyed Ali Miraee z Iranu za pracę „Communists”.

W legnickiej satyrykonowej alei pamięci na ul. Najświętszej Marii Panny odsłonięto tablice nieodżałowanych: Marii Czubaszek i Zdzisława Smektały. Tablicę pani Marii odsłonił mąż, znakomity muzyk Wojciech Karolak. Było huczne, jak zwykle, wręczenie nagród laureatom z całego świata. Otwarta została główna Wystawa Pokonkursowa (Muzeum Miedzi), odbył się wernisaż wystawy „Jubileusz na cztery ręce”, autorstwa Małgorzaty Lazarek i Przemysława Dunaja (Galeria Ring).

Był też wernisaż wystawy Bartosza Bieniasa, najlepszego debiutanta Satyrykonu 2019 i laureata przyznawanej przez dziennikarzy nagrody im. Andrzeja Waligórskiego (Galeria Satyrykon). Publiczność wybrała się też na otwarcie wystawy ilustracji Magdaleny Burdzyńskiej „Quarks, Elephants&Pierogi. Poland in 100 words” (hall Starego Ratusza), będących jednocześnie światową prapremierą książki – albumu (premiery odbędą się jesienią m.in. w Londynie i Nowym Jorku), skierowanej do zafascynowanych Polską obcokrajowców. Publikacja otrzymała w tym roku tytuł Najpiękniejszej Książki Roku.

Odbył się koncert Jana Młynarskiego i jego Warszawskiego Combo Tanecznego, podczas którego artyści przenieśli nas w klimat dawnej Warszawy. Przez trzy satyrykonowe dni w centrum Legnicy odbywało się miasteczko Funny Food, z pysznym jedzeniem, wieloma koncertami, prezentacjami i występami dla małych i dużych.
Źródło: EGO/ Legnickie Centrum Kultury

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 94 dni temu dnia 14/06/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 17, 2019 @ 9:40 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2019-09-16

Kolej wróci do Złotoryi. Jaki pomysł na dworzec ma miasto

Read More →