PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kłopot sądu dyscyplinarnego ze “sprawą Wójtowicza”

Przez   /   18/03/2019  /   6 Comments

Proces legnickiego prokuratora Piotra Wójtowicza, postawionego przed sądem dyscyplinarnym za udział w manifestacji w obronie niezależności sądów, musi się rozpocząć od nowa. To konsekwencja decyzji prokurator Magdaleny Gugi, która po dwóch skandalicznych, nagłośnionych przez media posiedzeniach zrezygnowała z udziału w składzie orzekającym. 

Decyzją prokuratora  krajowego Bogdana Święczkowskiego Piotr Wójtowicz – były szef Prokuratury Okręgowej w Legnicy – został postawiony przed sądem dyscyplinarnym, bo przyszedł na demonstrację Komitetu Obrony Demokracji w obronie niezależności sądów. Pytany przez dziennikarza, czy się nie boi stać pod sądem z KOD-em, Wójtowicz odrzekł, że nie ma nic do stracenia. “A co mi zrobią? Mogą mnie już tylko przenieść do Ełku“ – mówił dziennikarzom. Święczkowski uważa, że postępek legnickiego prokuratora “godzi w powagę prokuratury i stanowi uchybienie godności sprawowanego urzędu”.

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuraturze Krajowej w Warszawie miał dziś kontynuować rozpatrywanie sprawy Piotra Wójtowicza, ale po rezygnacji złożonej przez prokurator Magdalenę Gugę posiedzenie odwołano. “Czyżby wydobycie na światło dzienne oraz zainteresowanie opinii publicznej precedensami, które dzieją się w zaciszach Sądów Dyscyplinarnych jest powodem wzrostu moralności, wstydu albo choć wątpliwości wśród osób zasiadających w Sądach Dyscyplinarnych w zamian za awanse, nominacje lub nagrody?” – pytają w internecie zbuntowani przeciwko Ziobrze pracownicy prokuratur zrzeszeni pod szyldem Wolna Prokuratura.

Łódzka prokurator Magdalena Guga była jednym z trojga prokuratorów, którzy jako sąd dyscyplinarny mieli orzec, czy Piotr Wójtowicz pojawiając się w lipcu 2017 roku na manifestacji przed Sądem Okręgowym w Legnicy naruszył przepisy Ustawy o prokuraturze. Sprawa jest bardzo poważna, bo w razie uznania zarzutów Wójtowiczowi może grozić np. wydalenie ze służby prokuratorskiej. O skandalicznym, urągającym sprawiedliwości przebiegu procesu wiemy dzięki dziennikarzom, którzy obserwują rozprawy i relacjonują je w mediach. Na sali są też obecni przedstawiciele stowarzyszenia im. prof. Hołdy, stowarzyszenia Lex Super Omnia, Komitetu Obrony Demokracji i Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Oni również zamieszczają w internecie własne nagrania, obserwacje i komentarze. W ubiegłym tygodniu obszerny reportaż o sprawie Wójtowicza wyemitowała w cyklu “Czarno na białym” stacja TVN24.

W grudniu 2018 r. Piotr Wójtowicz ze swoim obrońcą pojawili się w siedzibie Sądu Dyscyplinarnego na pół godziny przed wyznaczoną godziną rozprawy. Wielokrotnie dzwonili domofonem, ale nie zostali wpuszczeni do budynku. W asyście kamer telewizyjnych czekali ponad pół godziny zanim ochrona otworzyła im drzwi.W tym czasie obok nich swobodnie do sądu weszło dwóch członków z trzyosobowego składu sędziowskiego. Potem okazało się, że sąd rozpoczął posiedzenie bez obwinionego i pod nieobecność Wójtowicza zabrał się za rozpatrywanie wniosku oskarżyciela. Protesty obwinionego oraz składane przez niego wnioski, mające wykazać bezprawność takich działań, zostały odrzucone.

Choć postępowania przed sądami dyscyplinarnymi są jawne, Elżbieta Krężołek zakazała filmowania i nagrywania rozpraw. Bez podania podstawy prawnej zarządziła legitymowanie publiczności. Dane obserwatorów, łącznie z miejscem pracy i numerem legitymacji służbowej, były wpisywane do protokołu.

Proces nie jest transparentny, a prawo obwinionego do obrony ewidentnie zostało naruszone. KOD transmitował posiedzenie sądu dyscyplinarnego – dopóki prokurator Elżbieta Krężołek nie zabroniła nagrywania. Oto LINK DO NAGRANIA

Oto LINK DO REPORTAŻU TVN24  w cyklu “Czarno na białym”. Polecamy!

FOT. www.tvn24.pl (print screen)

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 92 dni temu dnia 18/03/2019
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Marzec 18, 2019 @ 6:45 pm
 • W dziale: wiadomości

6 komentarze

 1. lustrator pisze:

  to prawda kibolu dlatego nie ogladasz TVP bo tam to inteligencja wysoka jest.Rozumiem cie ze tamtego nie ogarniasz nawet jako mlodzian a nawet bardziej.

 2. Hassan Kibol pisze:

  Do doglądania TVN nie jest wymagana zbytnia inteligencja.
  Telewizja jest dla starych ludzi, którymi łatwo się manipuluje.

 3. lustrator pisze:

  VP. Oglądam TVN24 jako program rozrywkowy. >>.rozumiem kibolku ze jestes w stanie zrozumiec ze swoja inteligencja tylko program rozrywkowy z disco polo najlepiej..

 4. Hassan Kibol pisze:

  Nie mam TVP. Oglądam TVN24 jako program rozrywkowy. Janusze traktują go jako program informacyjny tak samo jak Grażynki Pudelka. Enjoy mate ;)

 5. lustrator pisze:

  a skad ta wiadomosc kibolu jak ogladasz TVP gdzie nie ma ani tego ani tamtego.

 6. Hassan Kibol pisze:

  Źródło TVN24? To taki plotek.pl, tyle że o polityce :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pasieka 065

Legnica otwiera miejską pasiekę. Chce mieć ich więcej

Read More →