schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Rozpoczyna się Satyrykon

Przez   /   31/05/2012  /   No Comments

Przed nami jubileuszowa – 35 edycja Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON LEGNICA. W tym roku wyjątkowa, bo podsumowująca 35 lat obecności satyry i znakomitych postaci z nią związanych w Legnicy.

Organizatorzy festiwalu satyry – Legnickie Centrum Kultury oraz Fundacja SATYRYKON gorąco zapraszają i zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniach, które tegoroczny Satyrykon będą tworzyć: w licznych wystawach, warsztatach plastycznych z Jackiem Frankowskim i Edwardem Lutczynem, spotkaniu autorskim z Marią Czubaszek i Arturem Andrusem oraz koncercie ?WARTO BYŁO CZEKAĆ?, poświęconym pamięci Jana Kaczmarka, z Andrzejem Grabowskim, Markiem Piekarczykiem, Joanną Gonshorek i Pauliną Bisztygą oraz krakowską Frittatą na scenie.

Uroczyste otwarcie imprezy ? 1 czerwca o godzinie 17.00. Spotykamy się tradycyjnie przy Filipie na ul. Najświętszej Marii Panny. Inauguracji będzie towarzyszyć odsłonięcie pamiątkowych tablic w satyrykonowej ?Alei sław? – tym razem poświęconych wrocławskim artystom: Janowi Kaczmarkowi oraz Eugeniuszowi Get Stankiewiczowi. Przy Filipie spotkają się wszyscy goście i artyści Satyrykonu, w tym nagrodzeni w tegorocznej edycji, wraz z Grzegorzem Szumowskim – zdobywcą tegorocznego Grand Prix, jurorzy – z przewodniczącym Januszem Kapustą na czele, oraz sympatycy, miłośnicy oraz przyjaciele legnickiej imprezy ze wszystkich zakątków Polski i różnych stron świata.

Zaraz po uroczystym otwarciu W Muzeum Miedzi będzie można obejrzeć tegoroczną wystawę pokonkursową oraz wystawę retrospektywną ?35 lat Satyrykonu?. W tym dniu jeszcze wernisaż w Galerii Ring o godz. 18.30 (Eryk Lipiński i jego kolekcja) oraz w Galerii Satyrykon o godz. 19.00 (pokaz prac Grzegorza Szumowskiego – laureata tegorocznego Grand Prix).

Program SATYRYKONU

31 V 2012 (czwartek)

POCIĄGI, STACJE KOLEJOWE

12. Międzynarodowy Konkurs Satyryczny im. ?George Van Raemdonck Cartoonal?

Galeria LOŻA Legnickiej Biblioteki Publicznej

otwarcie wystawy 31 maja 2012, godz. 19.00

1 VI 2012 (piątek)

warsztaty plastyczne dla dzieci

Jacek FRANKOWSKI i Edward LUTCZYN

1 VI 2012, g.10-12.00 (k/Galerii Satyrykon)

Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica 2012

Oraz 35 LAT SATYRYKONU

otwarcie wystawy – ul. NMP w Legnicy (przy Filipie)

1 czerwca 2012, godz. 17.00

(przed otwarciem – odsłonięcie tablic poświęconych artystom: Janowi Kaczmarkowi i Eugeniuszowi Get Stankiewiczowi)

ERYK LIPIŃSKI i Jego kolekcja – Galeria Ring w Legnicy, otwarcie wystawy 1 czerwca 2012, godz. 18.30

GRZEGORZ SZUMOWSKI – pokaz prac

Galeria Satyrykon w Legnicy

otwarcie wystawy 1 czerwca 2012, godz. 19.00

2 VI 2012 (sobota)

warsztaty plastyczne dla dzieci

Jacek FRANKOWSKI i Edward LUTCZYN

2 VI 2012, g.10-12.00 (Galeria Piastowska)

ARTUR ANDRUS & MARIA CZUBASZEK – spotkanie autorskie

Legnicka Biblioteka Publiczna

2 czerwca 2012, g.12.00

MICHEL GRANGER

?Oppression? – wystawa malarstwa

Muzeum Miedzi w Legnicy

otwarcie wystawy 2 czerwca 2012, godz. 17.00

SKŁONNOŚCI DO OSTROŚCI

wystawa studentów ASP Gdańsk

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

otwarcie wystawy 2 czerwca 2012, godz.18.00

?WARTO BYŁO CZEKAĆ – piosenki JANA KACZMARKA?

dziedziniec Akademii Rycerskiej

2 czerwca 2012, godz. 19.00

(koncert biletowany)

SATYRYKON jest festiwalem o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo ?Witty World?, jak również maksymalna nota ?5 gwiazdek? przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników). Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978r. przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Przez wiele lat Legnica była pierwszym i jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.

W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda – Grand Prix Satyrykonu.

W roku 1985 Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Efektem tej współpracy była m.in. szeroka akcja promocyjna Satyrykonu w Niemczech.

Obecnie Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Poza wystawą konkursową, podczas Satyrykonu odbywają się liczne imprezy towarzyszące. Najważniejsze z nich to wystawy autorskie najwybitniejszych twórców. Dotychczas swe osiągnięcia prezentowali w Legnicy m.in.: Eryk Lipiński (twórca warszawskiego Muzeum Karykatury), Szymon Kobyliński, Zbigniew Jujka, Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Sławomir Mrożek, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski, Franciszek Maśluszczak, Gerhard Gepp, Janusz Kapusta, Zygmunt Januszewski, Andrzej Czeczot, Jiri Sliva, Janusz Stanny, Rafał Olbiński, Zdzisław Witwicki, Józef Wilkoń, Andrzej Dudziński, Jerzy Kołacz, Karl Meersman.

Również najwybitniejsi artyści (m.in. Januszewski, Stasys, Kapusta, Get-Stankiewicz, Czerniawski, Sadowski, Wałkuski, Rosocha, Olbiński, Górowski, Krauze, Świerzy, Gryń, Grabowski, Nitsch, Gawron, Ross, Stasiński, Kucz, Dobrucka, Ostrogórska, Dergaczow, Kaja, Dudziński, Bronisław, Wasilewski, Kubica) są co roku autorami oprawy graficznej wydawnictw i medali satyrykonowych. Tworzą one obecnie cenną kolekcję.

Legnicki Satyrykon posiada także wspaniały zbiór prac podarowanych przez autorów z Polski, Europy, Azji, obu Ameryk i Australii.  Galeria Satyrykonu, bo tak nazwano tę kolekcję, liczy obecnie ponad dwadzieścia dwa tysiące prac.

Przez ponad trzydzieści lat organizatorom Satyrykonu udało się skupić wokół imprezy najwybitniejszych twórców tej dziedziny, pozyskać ogromne rzesze odbiorców i sympatyków, jurorów, sponsorów i mecenasów.

Laureaci Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2012

Jury po obejrzeniu 2.008 prac 560 autorów z 49 krajów świata postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 174 prace 119 autorów. Jury przyznało: Grand Prix SATYRYKONU 2012 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6.000 PLN dla Grzegorza SZUMOWSKIEGO (Polska) za pracę bez tytułu. Przyznało również następujące nagrody regulaminowe:

dział: ż a r t

  1. I-nagrodę, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.500 PLN dla Józefa JURCZYSZYNA (Polska) za pracę bez tytułu

  2. II-nagrodę, srebrny medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN dla Jiři`ego SLIVY (Czechy) za pracę ?Curriculum vitae?

  3. III-nagrodę, brązowy medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4.500 PLN dla Lexa DREWIŃSKIEGO (Niemcy/Polska) za pracę bez tytułu

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde dla:

1. Sebastiana KUBICY (Polska) za pracę bez tytułu

2. Małgorzaty LAZAREK (Polska) za pracę ?Logo – Man?.

dział II : s a t y r a s p o ł e c z n a

1. I-nagrodę, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.500 PLN dla Grzegorza STAŃCZYKA

(Polska) za pracę ?Polowanie?

2. II-nagrodę, srebrny medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN dla Stanisława

KOGUCIUKA (Polska) za pracę ?Bieda, nędza, kryzys?

3. III-nagrodę, brązowy medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4.500 PLN dla Jugoslava

VLAHOVIĆ`A (Serbia) za pracę ?Kwiatowa bomba?

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde dla:

1.Alessandro GATTO (Włochy) za pracę ?Supreme Bank?

2.Krzysztofa ZIELIŃSKIEGO (Polska) za pracę ?Mój ocean?.

n a g r o d y s p e c j a l n e

  1. Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy w wysokości 4.000 PLN dla Dokhshida GHODRATIPOURA (Iran) za pracę ?Ruch?
  2. Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w Legnicy w wysokości 4.000 PLN dla Piotra KRZYŻANOWSKIEGO (Polska) za pracę bez tytułu.
  3. Nagroda Fundacji SATYRYKON im. Andrzeja Tomiałojcia dla Marty MARSZAŁEK (Polska) za pracę ?Czerwony Kapturek?
  1. Nagroda legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego dla Małgorzaty LAZAREK (Polska) za pracę ?Kino 3 D?.

  2. Dyplom honorowy Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury dla Stanisława GAJEWSKIEGO (Polska) za pracę ?Titanic?

Źródło: UM Legnica

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4338 dni temu dnia 31/05/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 31, 2012 @ 1:19 pm
  • W dziale: kultura, wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Ławeczka. Wyborczy kabaret w Zagrodnie

Read More →