Helios_baner
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

“Rowerowy Maj”. Szkoły jak wylęgarnie cyklistów

Przez   /   07/05/2018  /   No Comments

Krajowa kampania startuje w poniedziałek, 7 maja, i potrwa do końca tego miesiąca. Uczestniczy w niej 30 polskich miast i gmin. Polega ona na codziennych dojazdach do szkół podstawowych i przedszkoli na rowerach, hulajnogach, deskorolkach, wrotkach itp. Celem jest promocja zrównoważonej mobilność wśród dzieci i ich rodziców. Najaktywniejsze dzieci i klasy zostaną nagrodzone przez sponsorów.

W tym roku w „Rowerowym Maju” Legnica bierze udział pilotażowy. Miasto zgłosiło trzy szkoły podstawowe: Szkołę Podstawową nr 7 (ul. Polarna 1), Szkołę Podstawową nr 9 (ul. Marynarska 31) i Szkołę Podstawową nr 19 (al. Rzeczypospolitej 129), a także Przedszkole „Wesoła Dwudziestka” (ul. Marynarska 31). Jeśli akcja będzie cieszyła się popularnością, to w przyszłych latach wezmą w niej udział wszystkie szkoły podstawowe.
Aby ułatwić szkołom udział w tym projekcie, miasto wyposażyło każdą w 10 stojaków rowerowych typu U, które pozwalają bezpiecznie przypiąć po dwa rowery.
„Rowerowy Maj” w 2014 r. zainicjował Gdańsk. Akcja ma zachęcać przedszkolaki, uczniów podstawówek i pracowników tych placówek do używania rowerów. Każdy z uczestników otrzyma książeczkę, w której będzie zbierał naklejki przyznawane za każdy przyjazd do placówki edukacyjnej rowerem, ale też hulajnogą, na rolkach, wrotkach itp.
Po podsumowaniu punktacji organizatorzy wyłonią zwycięską placówkę, klasę (bądź grupę przedszkolną), a także konkretnych uczniów, przedszkolaków i pracowników placówek.
Do udziału w tegorocznej akcji zgłosiło się 551 placówek edukacyjnych z 30 polskich miast i gmin. Są wśród nich większe ośrodki miejskie takie, jak Gdańsk, Gdynia i Sopot, Warszawa, Kraków, Wrocław, Słupsk, Bydgoszcz, Płock, Toruń, Szczecin, Legnica, Zamość, Elbląg czy Kielce. Wśród chętnych znalazło się też wiele mniejszych ośrodków miejskich i gminnych.
Każdy z samorządów biorących udział w akcji, samodzielnie ustala pulę nagród, jakie otrzymają poszczególne placówki, klasy i indywidualni uczestnicy biorący udział w projekcie. Poza rywalizacją, integralną częścią akcji jest też kampania informacyjna adresowana do młodych cyklistów i ich rodziców. Dzieci otrzymują przygotowane przez organizatorów akcji ulotki zawierające podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z jazdą na rowerze, z kolei rodzice dostają zestaw informacji pomagających dobrze przygotować dziecko do podróży jednośladem.
Więcej informacji na temat akcji znaleźć można na stronie https://rowerowymaj.eu.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

crash-test-1620608_1280

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?

Read More →