VOSS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokuratura zaskarżyła odebranie prawa jazdy

Przez   /   14/02/2014  /   No Comments

Prokuratura Okręgowa w Legnicy wsparła młodą legniczankę, byłą kursantkę szkoły nauki jazdy prowadzonej przez oszusta. Zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzję miejscowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego, która utrzymała w mocy decyzję prezydenta Legnicy o cofnięciu jej uprawnień do kierowania pojazdami na skutek oszustwa instruktora.
Prokurator w skardze podniósł kilka uchybień, przede wszystkim jednak to, że SKO nie uwzględniło słusznego interesu obywatela i słusznego interesu społecznego oraz, że wbrew obowiązkowi prowadzenia postępowania w sposób pogłębiający zaufanie obywateli do organów Państwa uznało za prawidłową sytuację, w której konsekwencje za błędy popełnione przez inne organy (Prezydent, WORD), w zakresie swych obowiązków i kompetencji nadzorczych i sprawdzających, przerzucone zostały na osoby, które nie miały możliwości sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania ośrodków szkolenia i ośrodków egzaminowania.
Prokurator nie zgodził się ze stanowiskiem Kolegium, że prawo jazdy osobie, na rzecz której wywodzona jest skarga wydano w oparciu o sfałszowane zaświadczenie.
Warunkiem wydania prawa jazdy jest bowiem odbycie szkolenia i zdanie egzaminu państwowego, a nie przedłożenie zaświadczenia o jego ukończeniu. Dokument w postaci zaświadczenia jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu państwowego, a Pani zdająca została do niego dopuszczona i to przez upoważniony do tego organ kwalifikacyjny, którym był ośrodek egzaminowania. To zadaniem ośrodka na tym etapie była weryfikacja wymagań wobec osób przystępujących do egzaminu.
Ponieważ zaistniałe uchybienie powstało na etapie dopuszczenia do egzaminu, a sam egzamin i jego przebieg nie były dotknięte wadami, nie można zarzucać osobie dopuszczonej i przystępującej do egzaminu niedopełnienia przez nią wymaganych prawem warunków i obecnie odbierać jej nabyte uprawnienie, a na przyszłość odmawiać prawa do jego wydania.
Skargę rozpozna Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Liliana Łukasiewicz
rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1531 dni temu dnia 14/02/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 14, 2014 @ 9:47 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

przystanek

Legnica. Od 1 maja duże zmiany w rozkładzie MPK

Read More →